“15 Temmuz Kahramanı” Alper’in ismi sosyal tesiste yaşatılacak

Trafik kazasında şehit düşen Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in ismi, memleketi Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde yapılan sosyal tesise verildi. Başsavcısı Mustafa Alper’in isminin verildiği sosyal tesisin açılışında, Sanatçı Ferhat Göçer sahne aldı.

“15 Temmuz Kahramanı” Alper’in ismi sosyal tesiste yaşatılacak
10 Mayıs 2017 tarihinde görev yaptığı Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gittiği sırada meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden “15 Temmuz Kahramanı” olarak anılan Denizli Cumhuriyet Başsavcı Mustafa Alper’in ismi, Kavaklıdere Belediyesi tarafından yapılan 2 bin 500 kişilik sosyal tesise verildi.

Tesisin açılışı nedeniyle düzenlenen tören, Alper’in özgeçmişinin okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Muğla Valisi Esengül Civelek, Alper ile birlikte tüm şehit ve ebediyete ulaşmış gazilere şükranlarını sundu.

Alper’in Kavaklıdere ve Türkiye için önemli bir değer olduğunun altını çizen Civelek, “Kavaklıdere’nin ihtiyacını karşılayacak Şehit Başsavcı Mustafa Alper Sosyal Tesisini ilçeye kazandıran değerli belediye başkanını tebrik ediyorum. Sosyal tesisimiz Kavaklıdere’ye ve ilimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da, Alper’in ölümünün kendilerini büyük bir üzüntüye boğduğunu söyledi.

Alper ailesinin acısını paylaştığını kaydeden Gökcan, “Başsavcımız çok değerli bir devlet adamıydı. Özellikle 15 Temmuz’daki FETÖ’nün hain darbe girişiminde o dik ve devlet adamlığına yakışan duruşu hepimizi mutlu etmişti. Şehit başsavcımıza Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Açılan tesisin Kavaklıdere’ye yapılan diğer tesislerden önemli bir farkı olduğunun altını çizen Kavaklıdere Kaymakam Vekili Ali Ekber Ateş, tesise ismi verilen şehit başsavcının Kavaklıderelilere rol modeli olduğunu vurguladı.

Ateş, Şehit Başsavcı Alper ve Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün yolundan gitmek için her türlü çabayı göstereceklerini belirterek, “Kavaklıdereli gençlerimiz de onların yolundan giderek çok başarılı işlere imza atacağından eminim. Bu bağlamda başsavcımız yanımızda olmasa da ismini bu tesise kazandırarak manevi anlamda her zaman yanımızda olmuştur, olacaktır da. Bunu her zaman hissedeceğiz” diye konuştu.

Şehit Başsavcı Mustafa Alper Sosyal Tesislerinde konser, tiyatro gösterileri, resmi tören programları, düğün ve nişan merasimleri gibi etkinliklerin düzenlenebileceğini anlatan Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir de, “Kavaklıdere Belediyesi olarak yöremizin doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak maksadıyla tesis betonarme yapmak yerine bölgemizin doğal taşlarından yapmaya özen gösterdik. Yaklaşık 2 bin metreküplük taş işçiliğinin sonunda 2 bin 500 metrekare alan üzerine yapılan tesisimiz 2 bin 500 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.  İlçemizin en büyük sosyal tesisinin Kavaklıdere’ye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Şehit Başsavcı Alper’in kendilerine ve kendilerinden sonra gelecek olan nesle örnek olması gerektiğine işaret eden Demir, “Şehit başsavcımızın ismini belediye meclisimizce oy birliğiyle tesise vermeye uygun gördük. Bu vesileyle başsavcımızın isminin sonsuza kadar yaşaması noktasında belediyemizin de bir katkısı olmasını istedik. Mustafa Alper’in ismini sadece burada değil, bizim önerimiz ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin senatosunun aldığı karar ile Kavaklıdere Meslek Yüksek Okulumuzun ismi olarak da yaşatılacak” diye konuştu.

Şehit başsavcının kardeşi Ümit Alper ise, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından darbeci askerleri bizzat ağabeyinin sorguladığını, FETÖ ile ilgili yaklaşık 250 soruşturma açması ve ilk askeri darbe davasını kendisi açması nedeniyle “15 Temmuz Kahramanı” olarak anıldığını söyledi.

Alper, ağabeyinin isminin sosyal tesiste ve meslek yüksek okulunda yaşatılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Mustafa Alper demek, küçüklüğünden itibaren tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen dişini tırnağına katarak hem okumuş hem de memuriyet hayatını devam ettirerek hayalindeki makamlara adım yükselebileceğinin kanıtıdır. Ağabeyimin aziz hatırasını yaşatmak adına isminin tesise ve okula verilmesinde katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından tesisin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Alper’in annesi Ulviye Alper’in, oğlu Ümit Alper’e sarılarak ağladığı görüldü.

Tören sonrasında, tesiste gerçekleştirilen ilk konser Sanatçı Ferhat Göçer oldu. Göçer’in şarkılarıyla eğlenceli vakit geçiren Kavaklıdereliler, bol bol sanatçının fotoğrafını çekti.

Tören ve konsere, Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Kavaklıdere Kaymakam Vekili Ali Ekber Ateş, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Şehit Başsavcı Mustafa Alper’in ailesi ve yakınlarıyla vatandaşlar katıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56