15 Temmuz şehitleri, törenlerle anıldı

Yatağan ilçesinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle tören düzenlendi.

15 Temmuz şehitleri, törenlerle anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Yatağan ilçesinde gündüz programlarının ardından akşam saatlerinde, otogarda bir araya gelen vatandaşlar, mehter takımı ve kortej eşliğinde, Cumhuriyet Caddesi, Atatürk Caddesi ve Mehmet Özcan Caddesi’ni izleyerek Yeni Mahalle’deki 15 Temmuz Şehitleri ve Gaziler Parkı’na ulaştı.

Yatağan Belediyesi tarafından dağıtılan Türk bayraklarını sallayarak yürüyen vatandaşlara, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Alper Çetin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de destek verdi.

Kortejin alana ulaşmasıyla birlikte, mehter takımı tarafından konser verildi.

Burada konuşan Yatağan Kaymakamı Kökçü, başta 15 Temmuz şehitleri ve gazileri olmak üzere, bağımsızlık, gelecek, vatan ve kutsal değerler için canlarını veren şehitleri ve tüm gazileri rahmet, minnet ve şükran duyguları içerisinde yad ettiklerini söyledi.

15 Temmuz 2016 akşamında bu ülkenin en alçak ve hain saldırısıyla karşı karşıya kaldığının altını çizen Kökçü, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Gazi Meclisimiz başta olmak üzere tüm kamu kurumlarımıza bomba yağdıran, önüne çıkan vatandaşlarımızı tanklarla ezmeye çalışan aşağılık FETÖ, bağımsızlığımızı, milletimizi, vatanımızı ve tüm ulusal değerlerimizi yok etmeyi amaçlamıştır. Ancak devletimiz ve milletimiz, cumhurbaşkanımızın liderliğinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazarak teröristleri bir günde mahvetmiş, darbe girişimini bastırmış ve vatanına, bağımsızlığına, geleceğine ve namusuna sahip çıkmıştır. Devletimiz ve milletimiz, kıyamete kadar bu topraklarda olacağını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir” diye konuştu.

Yatağan Belediye Başkanı Toksöz ise, 15 Temmuz’un, aziz milletin darbecilerin alçak işgal planlarına karşı birlik içerisinde “Türkiye geçilmez” diyerek darbeyi önlediği, tarihe altın harflerle yazılmış destansı bir direnişin adı olduğunu kaydetti.

15 Temmuz şehitlerini anan ve gazilere de şifalar dileyen Toksöz, “15 Temmuz, ülkemiz üzerindeki tüm emperyalist hesapların milli irade düşmanı, darbeci niyetlerin tasfiye edildiği milli duruşun adıdır. 15 Temmuz, milletçe varoluş hikâyemizin özeti, gaza ve şehadet ruhunun dirilişidir. 15 Temmuz, millet – devlet kaynaşmasının zirvesi, milletin devletine canı pahasına sahip çıkışının eşi benzeri görülmemiş örneğidir. 15 Temmuz, ülkemiz ve devletimizin kötü günlerini ellerini ovuşturarak, bekleyen bütün hainlerin planlarının bayrak uğruna can vermeye hazır vatandaşlarımız tarafından yok edildiği günün adıdır. 15 Temmuz, selaların belalara galip geldiği gündür. 15 Temmuz, Türkiye’nin hürriyetine göz diken hainlere cumhurbaşkanımız liderliğinde milletimizin destansı direnişidir. Bize düşen, 15 Temmuz’u unutmamak, unutturmamaktır. Bize düşen, milletçe kazandığımız bu direnişin şuuruyla, milli birlik ve kardeşlik bilincini gelecek nesillere aktarmaktır. 15 Temmuz’da destan yazarak şehit olan tüm kahramanlara, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin her birini rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Şehitlerimizin ailelerine ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Buraya gelerek bizleri onurlandıran tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yaptığı konuşma izlendi.

Program, anma günü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesi, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, dualar, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile sürdü.

Tören, gece yarısı okunan sela ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68