16 yıl sonra işyerine iş başı yaptı

CHP Muğla milletvekili aday adaylığı nedeniyle Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanlığı’ndan istifa eden Süleyman Girgin, temayül yoklamasının ardından 1999 yılında ayrıldığı iş yerinde iş başı yaptı.

16 yıl sonra işyerine iş başı yaptı
 1986 yılında Yeniköy Kömür Ocağı’nda başladığı işi, 1999 yılında Maden-İş Sendikası’ndaki görevi nedeniyle yasa gereği askıya alınan Süleyman Girgin, Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanlığı görevinden, CHP Muğla milletvekili aday adayı olabilmek için istifa etmişti. CHP’de yapılan temayülde, 6. sırada kendisine yer bulan Girgin, temayülün ardından Yeniköy Termik Elektrik Üretim AŞ maden şubesindeki işine geri döndü.

Yeniköy Termik Elektrik Üretim AŞ maden şubesinde iş makinesi tamircisi olarak iş başı yapan Girgin, yaptığı açıklamada, bundan sonra sendikalı bir işçi olarak görevine devam edeceğini söyledi.

Girgin, yaptığı açıklamada, “1986’da işe girdiğim Yeniköy kömür ocağından, sendika görevim nedeniyle 1999 yılında ayrılmış ve yasa gereği iş aktim askıya alınmıştı. CHP’den Milletvekili aday adayı olabilmek için Şube Başkanlığı görevinden ayrılmıştım. Toplu İş Sözleşmesi ve yasalardan doğan izin haklarımı kullanarak önseçim sürecini tamamladım” ifadelerine yer verdi.

7 Haziran seçimlerine kadar, yasal izin ve benzeri haklarından faydalanarak aday adaylığıyla ilgili çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Girgin, şöyle konuştu:

“Bu ülkede çarklar işçinin alın teri ve kanıyla dönüyor. En çok işçiler ve kadınlar öldürülüyor. Örgütlü mücadelenin içinden gelen bir sendika başkanı olarak milletvekilliği sıralamasında ilk altıda yer almayı çok değerli buluyorum. Bir kadın aday adayının da ilk altının içinde olmasını da çok isterdim. Yıllara yayılan Yatağan direnişinde bir sıra neferiydim. Mücadelede yoğruldum. Alın terinin ve halkın temsilcisiyim. Bu mücadeleyi genişletmek ve alın teriyle ekmeğini kazanan halkımızın temsilcisi olmak için aday oldum. Dünyaya emekten ve soldan bakan ve örgütlü mücadeleye önem veren ve bunu pratikte hayata geçirmeye çalışan, risk üstlenen, kavgasını veren bir emekçi olarak, elbette yerim ve adresim ‘emek en yüce değerdir’  ilkesini benimsemiş CHP’dir. Çok kısa zaman dilimindeki bir çalışma ile parti tabanımızın şahsımı getirdiği 5. sırayı çok değerli buluyorum. Bu anlamda kendimi 1. sıra adayı olarak görüyorum. Partimizi iktidara taşımak için de var gücümle çalışacağım.”

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68