171 Öğrenci Sınav Heyecanı Yaşayacak

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan LYS sınavına yaklaşık 15 gün kala milyonlarca öğrencinin sınav heyecanı artarken, Yatağan’da eğitim veren ortaöğretim kurumlarının sınavlara toplamda 171 öğrenci göndereceği öğrenildi.

171 Öğrenci Sınav Heyecanı Yaşayacak
 Milyonlarca öğrencinin üniversite hayalini gerçekleştirebilmesi için ikinci aşama olan LYS sınavına yaklaşık 15 gün kala heyecan arttı. 
Üniversitelerin 4 yıllık ve üzerindeki lisans programına öğrenci kabul ettiği LYS öncesi Yatağan Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; ilçede veren ortaöğretim kurumları toplamda 171 öğrenciyi LYS’ye gönderecek ve 91 kişilik aday sayısıyla Yatağan Gazi Anadolu Lisesi sınavlara en fazla öğrenci gönderen okul olacak. 
Ayrıca Yatağan Anadolu Lisesi’nden 59, METEM Okulu’ndan 15 ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nden 6  öğrenci LYS heyecanını yaşayacak, öğrencilerin sınav yerleri ise 3 Haziran Cumartesi günü duyurulacak. 
15 Haziran Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4 Sosyal Bilimler sınavı ile başlayacak olan heyecan, 16 Haziran LYS-1 Matematik sınavı, 16 Haziran LYS-5 Yabancı Dil Sınavı, 22 Haziran LYS-2 Fen Bilimleri sınavı, 23 Haziran LYS-3 Edebiyat-Coğrafya sınavlarıyla devam edecek ve sonuçların açıklanmasının ardından lisans programlarına girişler belirlenecek.  
Ailelere Büyük Görev Düşüyor
Sınav öncesi uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde ‘sınav kaygısı’nın performansı olumsuz yönde etkileyebileceğine vurgu yapılarak, bu konuda ailelere büyük görev düştüğü belirtiliyor. 
Öğrencilerin sınavla ilişkili olarak pek çoğu gerçekçi olmayan, olumsuz düşüncelerin yarattığı  sıkıntı hissi nedeniyle kendilerini baskı altında hissettiğinin altını çizen uzmanlar tarafından; “ 
Sınav kaygısı az miktarda ise kişi üzerinde motivasyon ve performansı arttırıcı etki gösterir. Ancak sınav kaygısı istenen düzeyin üzerine çıktığında kişinin dikkat, öğrenme, bellek fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve başarıyı ve motivasyonu düşürür. Stresin artmasıyla birlikte olumsuz düşünceler öğrencinin zihnini kaplamaya başlar.
Bunun sonucu olarak kaygı ve stresin derecesine göre kişide sınavdan günler öncesinde bile kendisini göstermeye başlayan huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, uykusuzluk, karın ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, titreme, çarpıntı, terleme gibi belirtiler ortaya çıkabilir” gibi ifadeler kullanılarak, bu konuda aile fertlerine büyük görev düştüğü belirtiliyor.  

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2013, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER