18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla, Yatağan’da tören düzenlendi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı
 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla Yatağan’da düzenlenen törene, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kamil Kıspet, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Arda Deveci, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kıbrıs Barış Harekâtı gazileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kuva-yi Milliye Parkı’nda düzenlenen töreninde, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye tarafından anıta çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla süren tören, Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ozan Karaboğaz’ın günün anlam ve önemini anlatan konuşmasıyla sona erdi.

Çelenk töreninin ardından salon programına geçilirken tören, Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlendi.

Buradaki tören, Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Karadağ’ın yaptığı konuşmayla başladı. Karadağ, yaptığı konuşmada, Çanakkale savaşlarında, erinden komutanına kadar herkesin kendilerini vatan için feda etme bilinci içinde davrandığını söyledi.

Çanakkale zaferini, hür ve bağımsız yaşama iradesi ile aydınlık yarınlara duyulan inancın zaferi olarak yorumlayan Karadağ, “Çanakkale Savaşı, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda önemli bir aşama olmuş, bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin temelleri Çanakkale Zaferi ile atılmıştır” dedi.

Çanakkale savaşlarının, bir milletin var oluş mücadelesinin kıvılcımı olduğunu ifade eden Karadağ, “Unutulmamalıdır ki, geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalırlar. O yüzdendir ki, şanlı Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarını unutmamalı, unutturmamalıyız. Bugünkü dünyada belki savaş sahnesinde olmasa bile, Sevrlerin stratejik söylemlerle zaman zaman önümüze getirildiğinin, getirileceğini bilincinde olmalıyız” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllerini alırken salon programı, Yatağan şehitleri slayt gösterimi ve Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Düğünden ölüme” adlı oratoryonun sunumu ile sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68