18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla, Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılı
 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla Yatağan’da düzenlenen törene, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Engin Ocak, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Arda Deveci, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kıbrıs Barış Harekâtı gazileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kuva-yi Milliye Parkı’nda düzenlenen çelenk töreninde, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye tarafından anıta çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla süren tören, Jandarma Astsubay Üstçavuş Serdar Çayır’ın günün anlam ve önemini anlatan konuşmasıyla devam etti.

Çayır, vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen şehitleri minnet ve şükranla andıklarını belirterek, “Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki, temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir” diye konuştu.

Çelenk töreninin ardından salon programına geçilirken tören, Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlendi.

Buradaki tören, Gazi Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Demir’in yaptığı konuşmayla başladı. Demir, yaptığı konuşmada, Çanakkale savaşlarının Türk ordusunun kesin zaferiyle neticelenmesini, sadece bir düşman karşısındaki muzafferiyeti olarak değerlendirmenin eksik olacağını belirterek, “Çanakkale’de nice yiğitler toprağa düşmüştür. Ama Balkan Harbi’nden kalma denilen ordu, hasta adam bilinen bir millet, tekrar ayağa kalkmıştır. Bu yönüyle Çanakkale zaferi, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz Kurtuluş Savaşı’nın da güç kaynağıdır” ifadesinde bulundu.

Konuşmanın ardından Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Çanakkale Ruhu” adlı tiyatro oyunu ile “Kahramanlık Türküleri” adlı koro gösterisi sunuldu. “Bir Elif-Bir Mehmet olmak” adlı şiir, Gazi Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Özmen Şahin tarafından okundu.

Program, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve öykü yarışmalarında dereceye girenlerin ödüllendirilmesi ile sona erdi.

Öte yandan, protokol üyeleri, törenin ardından Yatağan Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 86 yaşındaki Kore Gazisi Ali Ayaz’ı ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 10:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Çayır
Hüseyin Çayır - 7 yıl Önce

Allah bu milletin evlatlarının kalplerinden Vatan ve Millet sevgisini eksik etmesin. Bu konuda gerekli duyarlılığı gösteren herkesten Allahım razı olsun. Oğlum senide ayrıca tebrik ediyorum. Allaha emanet ol.

SIRADAKİ HABER

banner95