19 Ekim Muhtarlar Günü Yatağan’da kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Yatağan ilçesinde kutlama programı düzenlendi.

19 Ekim Muhtarlar Günü Yatağan’da kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Atatürk anıtında tören düzenlendi. Yatağan Muhtarlar Derneği çelenginin anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Ermiş, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Yavuz Selim İnan, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Yatağan Muhtarlar Derneği Başkanı Kemalettin Uslu ve muhtarlar katıldı.

Törende konuşan Uslu, muhtarlık müessesesinin yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturduğuna işaret ederek, “Muhtar ve muhtarlık kavramları, köklü devlet geleneğimizde 1829’dan bugüne kadar varlığını sürdürmüş ve milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olmuştur. Kelime anlamı ‘seçilmiş’ olan muhtar, ülkemizde yapılmış ilk idari seçimin de öznesi olmuştur. Bu anlamda demokrasi kültürümüzün ilk basamağını teşkil eden muhtar, millet iradesiyle devletin şefkat elinin kesiştiği noktayı temsil etmektedir. 2002’den bugüne kadar birçok alanda gelişme ve değişim içinde olan Türkiye, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi anlamında da devrim niteliğinde adımlar atmış, muhtarlık kurumu da bu değişimden olumlu yönde kazanımlar elde etmiştir. Muhtarlarımız bir yandan mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı rol oynarken, devlet ve vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.’ Şuanda kutlamakta olduğumuz bugün, 2015 yılından itibaren her yıl 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak bizlere hediye eden başta cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve gazi meclisimize, tüm muhtarlarımız adına şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Buradaki törenin ardından Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Enerji Direktörlüğü Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltıya geçildi.

Burada konuşan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, tüm muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutladı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56