19 işyerine 40 bin lira ceza

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri ilçede gıda maddesi satan, üreten ve dağıtımını yapan işyerlerini hijyen kuralları hakkında uyardı. Edinilen bilgilere göre 2015 yılı içerisinde 330 denetim yapıldığı ve 19 işyerine 40 Bin TL cezai işlem uygulandığı öğrenildi.

19 işyerine 40 bin lira ceza
 2015 yılı içerisinde Yatağan merkez ve mahallelerinde gıda maddesi üreten, satan veya dağıtımını yapan 330 işyerine denetim yapıldı. Yapılan denetimlerde 19 işyerine 40 bin TL para cezası uygulandı.

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre resmi kontrollerde gerekli kolaylığı göstermeyenlere ve denetimi engelleyenlere fiili suç olmadığı halde 7 bin 324 TL idari para cezası uygulanacağı öğrenildi. Halk eğitim merkezi müdürlüklerinden alınan Hijyen Eğitimi Belgesi sahibi olmayan personel çalıştıran işletmelere personel başı 417 TL idari para cezası uygulanıyor. Ayrıca, işletmelerin faaliyet konularına göre asgari hijyen şartlarını taşımamaları durumunda 2 bin 928 TL idari para cezası uygulanıyor.

Yapılan resmî kontrol sırasında, işletmenin tamamının veya bir bölümünün insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturması ve acil tedbirleri gerektirmesi durumunda, üretimin tamamı veya tehlike oluşturan bölümünün faaliyetlerini durdurulacağını ve bunların, eksikliklerini giderinceye kadar faaliyetine izin verilmeyeceğini belirtti.

İşletme kayıt belgesi almadan faaliyet gösteren işletmelere de bin 463 TL idari para cezası uygulanır.

Etiketsiz ürün satan ya da izlenebilirliği olmayan ürün satan veya kullanan işyerlerine de 2 bin 928 TL idari para cezası uygulanıyor.

Son kullanma tarihi geçmiş ürüne dikkat

Her vatandaşın bir gıda kontrolörü olduğunu ifade eden Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri işletmeleri uyararak, bozulduğu, kokuştuğu, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar gördüğü ve son kullanma tarihi geçmiş ürün bulunması halinde ürün başına 1.463 TL idari para cezası olduğunu belirttiler. Bu tür ürünlerin bulunması durumunda uyarıya gerek kalmadan tutanak altına alınarak cezai işlem uygulanacağını belirten yetkililer; “bozulan, kokuşan, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar gören ve son kullanma tarihi geçmiş ürün bulunması halinde uyarıya gerek kalmaksızın ürünler fotoğraflanarak tutanak altına alınıp işyerine ürün başına para cezası uygulanıyor. Üreticilerin, satıcıların ve gıda dağıtımı yapan firmaların halkın sağlığı için daha dikkatli davranmalarını istiyoruz. Ayrıca her vatandaşımız ürün alırken mutlaka son kullanma tarihini kontrol etmelidir” dediler. Bu konularda halkımızın Alo gıda hattı 174 nolu telefona ve BİMER’e suç duyurusunda bulunduğu ve bu hatlara gelen şikâyetlerin anında değerlendirilerek uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda uygunsuzluk durumuna göre ceza uygulandığı belirtildi.

Denetimler halkı korumak için

Yapılan denetimlerin bütün amacının halkın sağlığını korumak olduğunu ifade eden yetkililer, “Yapılan denetimlerde eksik bir taraf bulunması halinde bunun hiçbir şekilde geri dönüşü yok. Yapılan denetimlerde amacımız halkın sağlığını korumak. Görevimiz bir esnafı ceza uygulamak değil, o esnaftan alışveriş yapan halkımızın güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlamaktır” dediler.

2 Okul yemekhanesine ceza uygulandı

Edinilen bilgilere göre genel hijyen kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle Yatağan’da faaliyet gösteren iki okulum yemekhanesine cezai işlem uygulandığı öğrenildi. Tüm kurumların gıda konusunda daha dikkatli davranmalarını isteyen yetkililer, “Halkın sağlığını korumak için herkesin daha dikkatli olması gerekiyor. Özellikle okulların yemekhanelerinin genel hijyen koşullarına uygun olması, eksiklikleri var ise bir an önce tamamlamalarını istiyoruz” dediler.

 

 

Bu haberi esnaf odası başkanı M:Kuzu ve benim resmimle yayınlayabilirsiniz. Esnaf odası için Mustafa abiden telefonla onay alabilirsiniz.Yani uyarı GTH ilçe müdürlüğü ve Esnaf odası kaynaklı olması daha ideal olur .TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68