19 Mayıs, Yatağan'da kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.

19 Mayıs, Yatağan'da kutlandı

Yatağan ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Atatürk anıtında çelenk töreni düzenlendi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkan Vekili İsmail Kaya, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ramazan Özmen, Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan, Garnizon Komutan Vekili Tabip Hava Binbaşı Serkan Sorkaç, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, emniyet ve jandarma erkanı ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü çelenginin anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı okundu.

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kamuran Adalı yaptı.

Adalı, yaptığı konuşmada, “O gün Samsun’da yakılan istiklal ateşi, bugün milletimizin gönlündeki yerini ilk günkü azim ve coşkuyla muhafaza etmektedir. Cumhuriyetimizin inşasındaki temel harç malzemesini, bu meşaleyi yaşan şanlı milletimizin umut ve inançları oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde geriye dönmeyi düşünmeden yollara düşen canı pahasına istiklali savunan ecdadımız, bugün de aynı aşkla ülkesini daima ileriye taşıma gayreti veren gençlerimize ilham olmuştur” dedi.

Türkiye’yi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkarmanın, gençlerin önündeki en kutlu amaçlardan biri olduğunun altını çizen Adalı, “Bize düşen ise hem istiklalimizi hem de ülkenin istikbalini emanet edeceğimiz gençlimizi hızla değişen dünyada, yükselişe geçen bir milletin mensuplarına yaraşır biçimde yeni dünyanın yeni şartlarına hazırlamaktır. İnanıyorum ki, bu ülkenin bilim, kültür, sanat ve sporla aydınlanan gençleri, medeniyetlerin el sıkışmasını sağlamakta lokomotif güç olacaklardır. Atatürk’ün gençlere emanet ettiği cumhuriyetimizi ilelebet muhafaza etmek, topraklarımız üzerinde kirli emeller kuranların oyunlarını bozmak için 102 yıl önce yakılan istiklal ateşinin aydınlattığı yolda bir ve beraberce yürümeye devam etmekteyiz” diye konuştu.

Tören, konuşmanın ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68