2 yıl kullanılan dev yatırım ölüme terk edildi

Yatağan ilçesine bağlı Bencik Mahallesi’nde 2000 yılında yapılan tütün deposu, 2 yıl kullanıldıktan sonra adeta kaderine terk edildi. Yöre halkı, 16 yıldır kullanılmayan dev yatırımın yeniden hayat bulmasını istiyor.

Burak Alper Kuş
2 yıl kullanılan dev yatırım ölüme terk edildi

Bencik Mahallesi’ne 2000 yılında kazandırılan ve TEKEL’in özelleştirilmesinin ardından kaderine terk edilen tütün deposu, yaklaşık 16 yıldır atıl vaziyette duruyor. Süreç içerisinde dönemin belde belediye başkanı tarafından sosyal tesis olarak kullanılan ve yeterli ödenek sağlanamadığından kıl payı açık cezaevi olamayan tütün deposunun yeniden hayat bulmasını isteyen yöre halkı seslerini duyurmak istiyor.

Bencik Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Dursel Güren, muhabirimize yaptığı açıklamada, Bencik ve çevresinde yaşayan vatandaşların tütüncülükle uğraştığı dönemde açılan tesisin, 2 yıl boyunca tütün kabul ettiğini fakat daha sonra TEKEL’in özelleşmesiyle tesisin adeta ölüme terk edildiğini söyledi.

Güren, yöre halkının tesisin kaderine terk edilmesine göz yummadığını belirterek, “Devletimizin milyonlarca lira harcanarak yaptığı tesisin atıl vaziyette durması bizleri derinden üzüyor. Yetkililerin bu gidişe ‘dur’ demesini istiyoruz” dedi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devrolan tesisin yeniden hayat bulabileceğini kaydeden Güren, “Eğer iyi bir yatırımcı çıkarsa ve burayı mandıraya veya arıcılık faaliyetlerinde kullanabileceği bir tesise çevirebilirse çok iyi olur. Yöre halkı da bunu destekler ve başarılı sonuçlar alınır. Umarım buraya yatırımcı çıkar ve burayı atıl olmaktan kurtarır” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER