200 Kişiye 3 Sivil Yetti

Taksim Gezi Parkı protestolarına Yatağan dün düzenlenen yürüyüşle ortak oldu. Atatürk Anıtı’ndan başlayarak İnönü Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Caddesi istikametini takip eden yürüyüşe, genciyle yaşlısıyla yaklaşık 200 kişi katılırken, yürüyüş sırasında sadece 3 sivil polisin görev yapması ve hiçbir resmi ekibin protestoculara müdahale etmemesi dikkat çekti. Yürüyüşün ardından eylemcilerin olaysız şekilde dağılması, Polisin eylemcilere yaklaşımının önemini gözler önüne serdi.

200 Kişiye 3 Sivil Yetti
 Taksim Gezi Parkı’nda bir gurup protestocunun ağaçları kesen ekiplere karşı çıkmasıyla tüm yurdu saran ‘Diren Gezi Park’ eylemlerine Yatağanlılar  dün düzenlenen yürüyüşle destek verdi. 
Atatürk Anıtı önünde toplanan yaklaşık 200 kişi, İnönü Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Caddesi istikametinde yapılan yürüyüş sırasında “Hükümet İstifa” sloganları atarken, taşınan  pankartlarda; ‘Her yer taksim, her yer direniş’, ‘Biz AKP’siz dine, CHP’siz Ata’ya, MHP’siz Vatana, BDP’siz Kürde sahip çıkarız, biz halkız’, ‘Ya istiklal ya ölüm, tam bağımsız Türkiye’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ gibi ibareler dikkat çekti. 
Ayıca yürüyüşte hiçbir siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu bayrağı yer almazken, yürüyenler arasında her yaş gurubundan  katılımcı yer aldı.
Atatürk Anıtı önünde başlayarak yine Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla noktalanan eylem, gurubun olaysız dağılmasıyla sona erdi. 
Yürüyüş sırasında yapılan konuşmada, polisin protestoculara karşı uyguladığı orantısız güç eleştirilerek; “Halkın polisi, hakkını arayan kendi halkına copla, biber gazıyla, plastik mermiyle, tazyikli suyla müdahale ediyor. Kim için, ne için” gibi ifadeler kullanılırken, dün Yatağan’da düzenlenen yürüyüşte ise resmi kıyafetli hiçbir polisin görev yapmaması ve sadece 3 sivil polisin guruba eşlik ederek trafik akışını düzenli bir şekilde sağlaması dikkat çekti. 
Bilindiği üzere başta İstanbul olmak üzere, pek çok il ve ilçe merkezinde yapılan eylemlerde polisin sert müdahalesi tepkileri de beraberinde getirmiş, çok sayıda ev ve iş yeri çıkan olaylarda zarar gördüğü gibi, polis arabaları da ateşe verilmişti. 
Ayrıca, yurt genelinde düzenlenen eylemlerde çok sayıda kişinin yaralandığı da edinilen bilgiler arasında.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2013, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER