2012'DE 30 MİLYON YABANCI TURİST

2012'DE 30 MİLYON YABANCI TURİST

2012'DE 30 MİLYON YABANCI TURİST

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2012 yılında ülkemize gelecek yabancı turist sayısının 30 milyona ulaşabileceğine dair bir tahminde bulundu.

Turizmden ve ülkemize gelecek yabancı turist sayısından söz edildiğinde, şüphesiz ilk akla gelen illerin başında Muğla ili gelir.

Çünkü Muğla ili, Antalya ve İstanbul'dan sonra, ülkemizde en çok yabancı turisti ağırlayan üçüncü il durumundadır.

Muğla'ya bu yıl sonuna kadar hava ve deniz yoluyla gelen yabancı turist sayısı, yıl başında hedeflendiği gibi 3 milyon 500 bine ulaştığı takdirde, ile 2012 yılında gelen yabancı turist sayısının 4 milyona ulaşması da mümkün olabilir.

Çünkü, 2010 yılında Muğla ve yöresine hava ve deniz yoluyla gelen yabancı turist sayısı 3 milyon 100 bine ulaşmış, 2011 yılı için de bu sayının 3 milyon 500 bine ulaşabileceği tahmininde bulunulmuştu.

Muğla'da, Valiliğin koordinasyonunda yurt içinde ve yurt dışında yapılan  tanıtım faaliyetlerinin olumlu sonuçları ve yansımaları, büyük ölçüde 2012 yılından itibaren alınmaya başlayacaktır.

 Vali Fatih Åžahin'in başkanlığında,  yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen ulusal ve uluslar arası boyuttaki fuarlara Muğla ilinin bir bütün olarak katılması, bu katılımlarda da Muğla ve yöresine turist gönderen firmaların temsilcileriyle, o ülkenin basın yayın kuruluşlarının temsilcileriyle ve yerel yöneticilerle  çok olumlu tanıtım toplantılarının yapıldığını bilmekteyiz.

Ayrıca, yine Vali Fatih Åžahin'in öncülüğünde, 2011 yılından itibaren Japonya, Çin, Kazakistan ve Suriye gibi yabancı ülkelere  Muğla ili olarak yapılan açılımların sonuçları da alınmaya başlayacaktır.

Çünkü, bu ülkelerden gelecek yabancı turistlerin, tatile gittikleri yerlerin  doğal güzelliklerinin yanı sıra, tarihi ve kültürel zenginliklerine de büyük ilgi gösterecekleri yolundaki izlenimler, Muğla Valiliği temsilcilerinin bu ülkelere yaptığı ziyaretlerin dönüşünde  basın toplantılarıyla açıklanmıştı.

Yine Muğla Valiliğinin son yıllarda üzerinde titizlikle durduğu, kültür turizmine verdiği önem de dikkate alındığında, gerek yöredeki tarihi yapıların aslına uygun olarak restore edilerek kültür turizmine kazandırılması yönündeki yoğun çalışmalar, gerekse “Yatağan Kültür Yolu Projesi” gibi projelerin tamamlanarak kültür turizminin hizmetine sokulmasıyla, Muğla ilindeki turizm hareketi, birkaç aydan çıkarak,  yılın 12 ayına yayılacaktır.

Atılan bu olumlu adımlar da, Muğla iline gelecek yabancı turist sayısı üzerinde olumlu etkiler yapmaya başlayacaktır.

O nedenle, ben şahsen 2012 yılında Muğla iline hava ve deniz yoluyla gelecek yabancı turist sayısının 4 bine ulaşabileceğine içtenlikle inanmaktayım.

Çünkü, turist sayılarındaki artışlar dikkate alındığında,her yıl bir önceki yıla göre, % 7-9 civarında bir artış kaydedilmektedir. Bu oranlar bile, tahmin ettiğimiz sayıların açıklıkla gerçekleşebileceğini göstermektedir.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın geçtiğimiz günlerde 2012 yılında Türkiye'ye gelecek yabancı turist sayısının 30 milyona ulaşabileceğine dair tahminine, şahsen ben de aynen katılmaktayım.

Bu tahmin doğrultusunda da, Muğla iline 2012 yılında hava ve deniz yoluyla gelebilecek yabancı turist sayısının da, 4 milyona ulaşabileceğine  içtenlikle inanmaktayım. Neden olmasın?

Turizmi konu alan her yazımda mutlaka vurgulamaya çalıştığım gibi, önemli olan ise, tüm kişi ve kuruluşların turizm sektörünün başarısı için üzerine düşen görev ve sorumlulukları eksiksiz yerine getirmesidir.

Bunun için de, turizm sektörüne olumsuz yönde yansıyabilecek hiçbir olumsuzluğa kesinlikle izin verilmemelidir.

Çünkü Türkiye bunu hak ediyor. Muğla  ili bunu hak ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68