2015 Yılı Proje Teklif Çağrısı Toplantısı yapıldı

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Alternatif Turizm, Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi ile Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programlarından oluşan 2015 yılı Proje Teklif Çağrısı toplantısı dün Yatağan Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

2015 Yılı Proje Teklif Çağrısı Toplantısı yapıldı
 2015 Yılı Proje Teklif tanıtım toplantısı Pazartesi günü saat 10.00’da Yatağan Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda oda, kooperatif ve kamu görevlilerinin katılımı ile yapıldı. GEKA tarafından açıklanan mali destek programı kapsamında kar amacı güden işletmelere yönelik “Alternatif Turizm”, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik “Alternatif Turizm Altyapısı”,  kar amacı gütmeyen ve kurum ve kuruluşlar için “Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi” ile “Yenilenebilir Enerji” konularında 2015 yılı Proje Teklif Çağrısıyla toplam 25 milyon TL’lik bir kaynağın Aydın, Denizli ve Muğla illerinden oluşan Güney Ege bölgesinde kullandırılmasını planlıyor.

Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan GEKA 2015 Proje Yılı Proje Teklif Çağrısı toplantısına kurum adına Tanıtım ve Dış İlişkiler Bölüm Başkanı Ömer Faruk Kiraz, Muğla Yatırım Destekleme Uzmanı Mehmet Sert ve Ekonomik Araştırmalar ve Plânlama Birimi Uzmanı Emrah Çelik katıldı.

ÜÇ ANA BAŞLIK ALTINDA DESTEK VERİLECEK

GEKA 2015 Proje Yılı Proje Teklif Çağrısı’nın detayları hakkında bilgi veren Tanıtım ve Dış İlişkiler Bölüm Başkanı Ömer Faruk Kiraz “Güney Ege Bölgesi’nde alternatif turizmin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacını taşıyan ‘Alternatif Turizm Mali Destek Programı’ Kâr Amacı Güden İşletmelere Yönelik Alternatif Turizm ve Kar amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı olmak üzere iki farklı bileşenden oluşuyor. Bu program kapsamında toplam 14 milyon 500 bin TL’lik kaynağın bölgede projesi başarılı bulunan işletme ve kurumlara aktarılması planlanıyor. Toplam 8 milyon TL kaynak ayrılan Kâr Amacı Güden İşletmelere Yönelik Alternatif Turizm Mali Destek Programında; termal ve sağlık turizmi ile spor, macera ve doğa turizminin geliştirilmesinin yanı sıra yöresel ürünlerin, tarihi ve kültürel öğelerin turizme entegre edilmesi amaçlandı. Azami proje süresinin 12 ay olduğu programa kâr amacı güden işletmeler, sermayesinin tamamı ya da yüzde 75’inden fazlası özel sermayeye ait olan işletmeler ile bu kapsamdaki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler başvuru yapabilecek. Program kapsamında, doğal yaşam, termal turizm ve agro-turizm konseptine uygun konaklama tesisleri, sualtı dalış, sörf, kitesörf, yamaç paraşütü, yelkencilik gibi eğitim merkezleri, alternatif turizmde butik otelciliğe yönelik konaklama tesisleri, yöresel ürünleri ve yerel kültürü içeren özel müzecilik, bölgenin turistik değerlerine özgü hediyelik eşya üretimi, termal konaklama tesislerinde hizmet kalitesinin iyileştirilmesi, tedavi odaklı faaliyetlerin geliştirilmesi vb. projelere asgari 50 bin TL azami ise 500 bin TL destek sağlanacak. Kâr amacı gütmeyen kuruluşların başvuru sahibi olduğu Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programında ise (Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri) toplam 6 milyon 500 bin TL’lik bir bütçe belirlendi. Özellikle kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversite rektörlükleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, STK’lar ve turizm altyapı birlikleri Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programına başvuru yapabilecek. Alternatif turizm öğelerinin yenilikçi yöntemlerle tanıtılması, termal ve sağlık turizmi, yayla ve kış turizmi, agro turizm, trekking, bisiklet, rafting, dağcılık, motokros vb. alternatif sporlara yönelik turizm, müzecilik, tarihi yapıların restorasyonu ve alternatif turizmde akıllı telefon uygulamaları gibi projelere asgari 100 bin TL azami ise 600 bin TL kaynak tahsis edilecek” diye konuştu.

YENİLEBİLİR ENERJİYE ÖNEMLİ DESTEK

Bölgede yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması ve enerji maliyetlerinin azaltılması amacıyla kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik tasarlanan Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı için 4 milyon TL’lik bir bütçe belirlendiğini ifade eden Kiraz; “Bu kapsamda özellikle; üniversite rektörlükleri, kamu, yerel yönetimler, teknoloji geliştirme bölgeleri, STK’lar, KSS ve OSB’ler ile Birliklerin projelerine değerlendirmede öncelik verilecek. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji ve biyokütle enerjisine yönelik projelerin destekleneceği program kapsamında bölgede üretim süreçlerinde, atık yönetiminde, kamusal alanlarda yenilenebilir enerjinin ve yenilikçi uygulamaların yaygınlaştırılması hedefleniyor. Proje süresinin 12 ay olduğu programda uygun projelere asgari 100 bin TL azami 600 bin TL hibe desteği sağlanacak” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM VE BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

2015 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında yürütülecek mali destek programlarıyla ilgili bölge paydaşlarını ve uygun başvuru sahiplerini bilgilendirmek amacıyla Aydın, Denizli, Muğla il ve ilçe merkezlerinde 16 Şubat 2015’ten itibaren bilgilendirme toplantıları düzenleniyor. Toplantıların 48 ilçe merkezinde ve il merkezlerinde de ikişer defa gerçekleştirileceği öğrenildi.

2015 Yılı Mali Destek Programları hakkında detaylı bilgi, Başvuru Rehberi ve eklerinin tamamı Ajansımızın Denizli’deki merkezinden, Aydın, Denizli, Muğla Yatırım Destek Ofislerinden ve Ajansın internet sitesinden (www.geka.org.tr) temin edilebilecek. Proje tekliflerinin son başvuru tarihi 08 Mayıs 2015 saat 18.00 olarak belirlendi. Başvuru sahiplerinin öncelikle 8 Mayıs 2015 saat 18.00’e kadar Ajansın internet ortamında yer alan Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi-Proje ve Faaliyet Destek Yönetimi (KAYS-PFDY; //portal.kays.kalkinma.gov.tr/) üzerinden başvurularını yapmaları gerekiyor. Daha sonra sistemden çıktı alınarak 15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 18.00’den önce matbu olarak ajansa ulaştırılması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68