18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

2017 yılında taşıma suyla abdest!

Yatağan ilçesine bağlı Hacıveliler Mahallesi’nde yaşayanlar, 2002 yılından bu yana susuzlukla boğuşuyor. Kurak geçen kışın ardından çeşmelerinden su akmayan Hacıveliler halkı, su ihtiyaçlarını 6 kilometre uzaklıktan tankerlerle getiriyor.

25 Temmuz 2017 Salı 09:02
Bu haber 3367 kez okundu
2017 yılında taşıma suyla abdest!

 Hacıveliler Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, 2002 yılından bu yana şebekeleri olmasına rağmen çeşmelerinden su akmadığını ileri sürerek yaşadıkları zorluklara isyan etti.

Yaklaşık 15 yıldır çeşmelerinden su damlamayan mahalle sakinleri, kendi imkanlarıyla mahallelerine yaklaşık 6 kilometre mesafedeki Dipsiz Mevkisinden su tankerleri ve bidonlarla su getiriyor. Getirdikleri suyu genellikle insani ihtiyaçlar ve acil durumlar için kullanan vatandaşlar, susuzluk nedeniyle mahallelerinde kuraklığın hüküm sürdüğünü söylediler.

Mahallede bulunan camiye giden vatandaşlar, yaklaşık 4 kilometrelik mesafeden hortumla taşınan suyla abdestlerini almaya çalışırken, bazı zamanlar bu suyun azaldığını ve abdest almak için tankerlerle getirdikleri suyu kullandıklarını kaydettiler.

Susuzluk, mahallenin nüfusunu azaltıyor

Muhabirimize açıklamalarda bulunan Mahalle Muhtarı Yaşar Uysal, 2000 yılında belediye tarafından su depoları yapılarak şebeke çalışmasının tamamlandığını ve bunun ardından yaklaşık 2 yıl boyunca mahalleye su verildiğini söyledi.

Su deposundaki iki trafonun yüksek elektrik maliyeti nedeniyle 2002 yılından bu yana trafoların çalışmadığını anımsatan Uysal, o tarihten bu yana susuz kalan mahallenin giderek nüfusunun giderek azaldığını belirtti.

Uysal, muhtarlık ve mahalle sakinleri olarak gerekli girişimlerde bulunduklarını kaydederek, “Mahallemizde yaşayan yaklaşık 140 hanedeki vatandaşlarımız, kendi imkanlarıyla su tankeri ve bidonlarla sularını yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Dipsiz Mevkisinden getiriyor. Su sorunumuz çözülemediği için vatandaşlarımız mağdur oluyor” dedi.

MUSKİ, çalışmayı kış mevsimine planlamış

Muğla’nın büyükşehir belediyesi olmasının ardından kullanılmayan trafoların söküldüğünü ve girişimleri sonucunda sökülen trafoların bu yıl tekrar takıldığını anlatan Uysal, şöyle konuştu:

“Trafoları takıldı fakat henüz faaliyette değil. Bu yüzden mahallemize su verilememektedir. Bu sorunun giderilmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerine ulaştığımızda da aldığımız cevap, ‘şu yaz gününde bununla uğraşacak zamanımız yok’ oldu. Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) bu çalışmayı kış mevsiminde yapmayı planlıyormuş. Fakat bize su kışın değil, yazın lazım.”

Hayvanlar susuzluktan kırılıyor, mahsuller kuruyor

Mahalle sakinlerinden Ali Ayaz ise, Gökbel Dağı’nın eteklerinde yer alan mahallelerinin ilk defa bu kadar zor günler geçirdiğini savunarak, mağduriyetlerini dile getirdi.

Su deposu ve şebekeleri olmasına rağmen sadece 2 yıl bu imkandan faydalanabildiklerini aktaran Ayaz, “Bu sene yağmurların az yağması nedeniyle kendimize ait küçük kuyularımızda da su kalmadı. Evlerimizde hayvanlarımız, bahçelerimizde mahsullerimiz var. Ama susuzluk kırılıyor ve kuruyor. Gelişmiş denilen Ege Bölgesi’nde varlık içerisinde yokluk çekiyoruz. Mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini istiyoruz” dedi.

Taşıma suyla abdest

Dipsiz Mevkisinden getirdikleri suyu genellikle insani ihtiyaçları ve acil durumlarda kullandıklarını belirten Ayaz, “Mahallede su olmaması nedeniyle hayırsever bir vatandaşın desteğiyle yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki Gökbel Dağı’na hortum döşendi. Buradaki bir kaynaktan az da olsa sadece camiye su alabiliyoruz. Onunla da vatandaşlar abdestlerini almaya çalışıyor” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV