2019 yılını “seçilme haklarının mücadele yılı” ilan ettiler

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şubesi, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak 2019 yılını “seçilme haklarının mücadele yılı” ilan ettiklerini bildirdiler.

2019 yılını “seçilme haklarının mücadele yılı” ilan ettiler

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Yatağan Şube Başkanı Sevgi Karataş, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Karataş tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde CKD olarak, ülkemizdeki kadınların içler acısı durumunu ve isyanımızı haykırarak bu geriye gidişi kabul etmeyeceğimizi, cumhuriyet devrimleri ile kazandığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi kararlılıkla sürdürdüğümüzün bilinmesini istiyoruz.

Sadece Dünya Ekonomik Formu 2018 kadın erkek eşitliği sıralamasında ülkemiz 142 ülke içinden 125. sıraya düştüğünü belirtmek isteriz. Zaten tüm uluslararası ulusal raporlarda Türkiye'de kadınlar ağır bir cinsiyet ayrımcılığına ve buna bağlı olarak eşitsizliğe maruz kaldığı belgelemektedir.

Kadınların birincil insan hakkı olan ‘yaşamak’ haklarını bile yürütmektedirler. Her gün binlerce kadın cinayete kurban gitmekte ya da şiddete uğramaktadır. Kadın haklarının gelişmesi sadece kadınlar değil bu ülkede herkesin hayatını geliştirecektir. Ulu önder Atatürk'ün 1923’te İzmir’de söylediği gibi bir toplumun yarısı ayağından zincirlere bağlıyken diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün değildir. Dünya kadınlarının kanları ve canları pahasına yüzyıllardır sürdürdükleri kadın hakları mücadelesinde ilk talep edilen hak daima ‘siyasal hak’ olmuştur. Biz de bu mücadeleye ‘seçilme haklarımızı’ talep ederek başlıyoruz. Ülkemizdeki tüm belediye başkanlarının sadece yüzde 29’u kadındır. Tüm kadınları birleşmeye tüm erkekleri de kadınların önlerindeki engelleri kaldırmaya çağırıyoruz. CKD olarak 2019 yılını seçilme haklarının mücadele yılı olarak ilan  ediyoruz.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER