“2019’da 474, son 4 ayda 98 kadın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetti”

CHP Muğla Kadın Kolları, Muğla'nın Menteşe ilçesinde, 24 yaşındaki Zeynep Ş.’nin erkek arkadaşı olduğu öne sürülen 26 yaşındaki Ahmet K. tarafından Ramazan Bayramı’nın ilk günü bıçaklanarak öldürülmesini kınadı.

“2019’da 474, son 4 ayda 98 kadın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetti”

13 ilçede eş zamanlı düzenlenen basın açıklamasında, 2019’da 474 kadının, son 4 ayda da 98 kadının erkek şiddeti sonucu hayatını kaybettiğine vurgu yapılarak, “Kadınların en çok öldürüldüğü, şiddet tehdidi altında evlerde kalmak zorunda olduğu korona günlerinde, 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.” denildi.

Menteşe ilçesinde, Ramazan Bayramı’nın ilk günü gerçekleşen Zeynep Ş. cinayetin ardından CHP İl Kadın Kolları tarafından 13 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasını okuyan İl Kadın Kolları Başkanı Aysun Korkut, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden bir yıl önce mezun olan ve henüz 24 yaşında iken katledilen Zeynep Şenpınar cinayetini kınamak için toplandıklarını söyledi.

Açıklamada, bir kadının daha öldürüldüğüne işaret eden Korkut, “Okulda, kantinde, evinde, yurtta, pavyonda ya da yolda. Ne fark eder ki? Çocuk yaşında evlenmek istemediğinden ya da okula gitmek istediğinden, özgür taleplerinden ya da özgür hissettiğinden. Hiç fark etmiyor. Eğer ki kadınsan ve bu taleplerde bulunduysan ölmeyi hak etmiştir diyor bazı siyasilerimiz. Oysa ki ne zor bu ülkede bir kadın olarak yaşamak.” dedi.

“BİR KERE KALKTI MI ÖFKENİN ELİ HİÇ İNMEYECEKTİR”

Korkut, “Sosyal medya da bazı koca profesörler dikizliyor bizi” diyerek, şunları kaydetti:

“Saklanmamız mümkün değil. 15 yaşında cinsel olgunluğa eriştiğimizi söylüyorlar ancak kendi kararlarımızı verecek kadar büyümemiz mümkün değil. Büyüyüp evlensek boşanmamız mümkün değil, hatta bazen yaşamak bile mümkün değil. Döverek terbiye etmeye çalışırlar ve her defasında pişman olduğunu söylerler, inanırız bazen. Çoğu zaman da çaresizlikten. Her geri dönüş ise tekerrürden ibarettir. Af adı altında yüzlerce kadına şiddet ve kadın cinayetinden yargılanan mahkumların serbest bırakılması gibi, ibretlik sonuçları olan ama ibret alınmayan geri dönüşler. Sonuç hep aynıdır. Bir kere kalktı mı öfkenin eli hiç inmeyecektir oysa ki."

"SON 4 AYDA 98 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ"

Ülkede kadın olmanın zor olduğunu ifade eden Korkmaz, “Korkak, küçük, alçak erkekler öldürür bu ülkede koca yürekli kadınları. Sonra hiçbir şey olmamış gibi devam eder hayat. O yüzden sen, sen ol! Ne sana kalkan eli, nede bunu destekleyenleri, arkasında duranları, gizlice onaylayanları, ima bile edenleri asla affetme. Son 10 yılda en fazla kadının öldürüldüğü 2019 yılında 474 kadın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetti. Son 4 ayda da 98 kadın. Kadınların en çok öldürüldüğü, şiddet tehdidi altında, evlerde kalmak zorunda olduğu korona günlerinde, 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.” diye konuştu.

“ZEYNEP'İN DAVASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Korkmaz, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Kadın cinayetlerinin durmuyor, bitmiyor, kadın düşmanlığını körükleyen, erkeğe cesaret veren politikaların uygulanmaya devam etmesi, işlenen cinayetlerin yargıda titizlikle ele alınmaması ne yazık ki sayının artmasına neden oluyor. Artık eşitsizliğe, ayrımcılığa, kadına karşı şiddete, kadın cinayetlerine karşı daha güçlü çözümler ortaya koymak gerekiyor. Zeynep Şenpınar için içimiz acıyor, canımız yanıyor. Çok üzgünüz. Kederli ailesine, sevenlerine, arkadaşlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz, mekanı cennet olsun. Sonuna kadar Zeynep'in davasının takipçisi olacağız. Kadın cinayetleri politiktir. Başka Zeynep'ler ölmesin."

OLAY

Zeynep Ş, geçen Pazar günü Menteşe ilçesi Kötekli Mahallesi'nde erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Ahmet K. ile tartışmış, arbedede bıçakla yaralanan genç kız hayatını kaybetmişti. Vücudunda kesici alet yarası olan Ahmet K. ise hastanede tedavi altına alınmıştı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68