“21. YÜZYILDA ARKEOLOJİ'DE EN ÖNDE GELEN ÜLKE OLACAÄžIZ”

“21. YÜZYILDA ARKEOLOJİ'DE EN ÖNDE GELEN ÜLKE OLACAÄžIZ”

“21. YÜZYILDA ARKEOLOJİ'DE EN ÖNDE GELEN ÜLKE OLACAÄžIZ”

İlçemizde bulunan 3 bin yıllık antik kent Stratonikeia'da dün inceleme yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çalışan tüm kazılara destek verileceğini belirterek, “21. yüzyıl-da Türkiye arkeoloji de en önde gelen ülke olacak” dedi.

Beraberinde Kültür ve Turizm Genel müdürü Murat Süslü ile birlikte Stratonikeia'ya gelen Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay, burada Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt ve kazı heyeti ile birlikte antik kenti dolaştı ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt'ten yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bilal Söğüt,  Bakan Günay'a, antik kentte son yapılan çalışmalarda son buluna eserler olan 1650 yıllık kilise, 2.350 yıllık kanalizasyon, 2300 yıllık borsa binası, burada bulunan bir mezar ve diğer bulunan tarihi eserler hakkında geniş bilgiler verdi.

Burada açıklama Yapan Bakan Günay; “Stratonikeia antik kente senede en az bir veya iki kere ziyaret edip bilgi alıyorum. Her gelişimde burada güzel çalışmalar yapıldığına görüyorum. Bu güzel çalışmalarından dolayı Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt ve kazı ekibine kutluyorum. Bizde Bakanlık olarak çalışan tüm kazılara destek sözü veriyoruz. Buraya TÜRSAB aracılığı ile bir vinç sağladık. Stratonikeia 3 bin yıllık birçok medeniyeti içinde barındırmış bir antik kent burada Selçuklu mimarisi taşıyan bazı yapıları restore edeceğiz. Åžunu iddia ediyorum ki 21. yüzyılda Türkiye arkeoloji de en önde gelen ülke olacak” dedi.

Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay'ın Stratonikeia gezisine, Yatağan kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, Garnizon komutanı Göksel Söylemez,  diğer kazı başkanları da eşlik etti.

KIZI PINAR İLE ANTİK TİYATRODA HATIRA FOTORAFI ÇEKTİRDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tüm kazı yapılan yerler de titiz incelemeler yaparken birçok yerde de hatıra fotoğrafları çektirmeyi ihmal etmedi. Bakan Günay, Stratonikeia antik kentini simgesi olan antik tiyatronun basamaklarında kızı pınar ile ayrıca hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan Stratonikeia'da el sanatları satışı yapan Kavaklıdereli Mehmet Usta Bakan Günay'a üzerinde eski Muğla Evleri resmi bulunan bakır işlemeli bir su tası hediye etti.

BAKANA KENDİ RESMİNİN BULUNDUÄžU TABLO HEDİYE ETTİ

Stratonikeia antik kent'te restore olacak evlerin rövelesini yapan ressam restorasyon uzmanı Osman Hamdi bey konağının rövelesini çizen,  Aydın Erkuş da Bakan Günay'a üzerinde Bakan Günay'ın resminin bulunduğu bir tablo hediye etti.

Bakan Günay buradan Milas ilçesinde bulunan Uzunkaya Hekatamnos ve Evramos antik kentlerinde inceleme yapmak için ayrıldı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68