23 Nisan, Yatağan’da coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Yatağan ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

23 Nisan, Yatağan’da coşkuyla kutlandı

Yatağan ilçesinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çelenk töreni düzenlendi. Atatürk anıtında düzenlenen çelenk töreninde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelengi anıta sunuldu.

Buradaki tören, saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı’yla sona erdi.

Tören, Kıbrıs İlkokulu bahçesinde düzenlenen etkinliklerle sürdü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlerin açılış konuşmasını yapan Kıbrıs İlkokulu Müdürü Ömer Tini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 99’uncu kuruluş yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Ulusal kurtuluş mücadelesini tek bir çatı altında toplamak ve yönetmek üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ülkenin dört bir yanından gelen milletvekillerinin katılımıyla 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açıldığını belirten Tini, “Meclisin açılışı ile Anadolu’da yeni bir yönetim sisteminin çatısı oluşturulmuş ve halkın yönetime katılması sağlanmıştır. İşte bu TBMM, Atatürk’ün öncülüğünde ulusal Kurtuluş Savaşımızı başarıyla yöneterek bizlere bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü hediye etmiştir” dedi.

Tini, Atatürk’ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nı çocuklara armağan ettiğini hatırlatarak, “Bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Sizlerin, araştıran, düşünen, üreten, ahlaki, milli ve insani değerlere sahip ve bu değerleri yücelten bireyler olarak yetirmeniz için çalışmaktayız. Bizlere, ulus olma bilinci ile  birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kazandıran başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.

Tören, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, halk oyunları ve dans gösterilerinin sahnelenmesi ve hafta nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Törenlere, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Garnizon Komutan Vekili Tabip Hava Binbaşı Serkan Sorkaç, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Erhan Birol, Muğla Barosu İlçe Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan, Muğla Üniversitesi Yatağan MYO Müdürü Kerim Bender, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER