24 Kasım Öğretmenler Günü Yatağan'da Coşkuyla Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verilişinin 93. yıl dönümü ve 24 Kasım Öğretmenler Günü Yatağan'da coşkulu bir program ile kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Yatağan'da Coşkuyla Kutlandı

Kutlamalar Çelenk Sunma Töreni ile Başladı

24 Kasım Öğretmenler Günü'nde ilk tören Atatürk Anıtında yapıldı. Hafif bir yağmur altında gerçekleştirilen törende İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar , Yatağan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Sevgi Kabaran ve öğretmen Serap Avcı İlhan eşliğinde Atatürk Anıtına Çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in kutlama mesajı okundu.

Kaymakamlık Makamı Ziyaret Edildi

Törenin ardından Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü öğretmenleri makamında kabul etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar ve ilçede görev yapan öğretmenleri temsilen Okul Müdürü Milazım Almaz ve Rehberlik Öğretmeni A. Müge Uzakgiden eşliğinde gerçekleşen ziyarette Kaymakam Onur Kökçü öğretmenlerin 24 Kasım öğretmenler gününü kutladı.

Kutlama Programı Yatağan Gençlik Merkezinde Yapıldı

Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Garnizon Komutan Vekili Serkan Sorkaç, Yatağan Belediyesi Başkan Vekili Remzi Çay, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kaya, Kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı saat 10.00'da Yatağan Gençlik Merkezinde başladı.

Sunuculuğunu Yatağan Anadolu İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni Şeyma ÇELİK ve İngilizce Öğretmeni Tuğba YASSALAN'ın yaptığı program, Bayrak Marşı eşliğinde Şanlı Türk bayraklarının sahneye alınması ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın öğretmenler günü kutlama mesajı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar yaptı. Konuşmasına "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günün 93. yıl dönümünde, çok kıymetli meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyorum." sözleriyle başlayan İlçe Müdürü Osman Alemdar "24 Kasım, milletimizin birlik beraberlik içinde, aydınlık yarınlara yürümesinde, en büyük paya sahip olan öğretmenlerimizin gurur günüdür. 1981'den bu yana her 24 Kasım'da kutlanan Öğretmenler Günü, tüm öğretmenlerimiz için büyük bir motivasyon kaynağı olmuştur, olmaya da devam edecektir." dedi.

Öğretmenlik, meslek olmanın ötesinde bir gönül işidir.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar "Bu mukaddes mesleği tercih eden, onun getirdiği maddi manevi sorumluluğu sırtlayan, öğrencisinin içindeki cevheri keşfeden, onlarda farkındalıklar yaratan, onların gözlerinin içine hep dikkatle bakan sizler; onları şefkatle sararak, yollarını aydınlatmaya devam ediyorsunuz. Öğretmenlik, meslek olmanın ötesinde bir gönül işidir." dedi.

Öğretmen olmak "fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştirmektir."

Öğretmenin, üstlendiği rolünü sadece sınıfta icra etmediğini; evde, sokakta, yolda her yerde, bu insanlık rolünü yaşadığına ve yaşatacağına değinen İlçe Müdürü Osman Alemdar; "Öğretmen olmak, sadece ufku değil ufkun ötesini de görebilmektir. Öğretmen olmak, iltifat beklemeden marifete talip olmaktır. Öğretmen olmak, Atatürk'ün dediği gibi "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmektir." dedi.

Toplum nezdinde öneminiz ve değeriniz bir kez daha idrak edildi

Öğretmenlerin, içerisinden geçtiğimiz salgın sürecinde sağlık çalışanları ile birlikte en çok fedakârlıkta bulunan meslek grubu olarak yer aldığını ve sahada hep ön saflarda mücadele verdiklerini vurgulayan İlçe Müdürü Osman Alemdar "Uzaktan eğitim sürecinde eğitimin bir an olsun aksamasına izin vermeden öğrencilerinizin hep yanında oldunuz. Son olarak ilimizde yaşanan orman yangınlarında afetle mücadelede korkusuzca mücadele verdiniz.. Bu süreçte toplum nezdindeki öneminiz ve değeriniz bir kez daha idrak edildi, itibarlı yeriniz güç kazandı. Meslektaşınız olmaktan her zaman büyük bir gurur duyduğumu bilmenizi istiyorum..." dedi.

Eğitim meşalemizi sizlerle birlikte sonsuza dek gururla taşıyacağız..

"Köklü tarihimizden ve milli değerlerimizden aldığımız güçle öğrencilerimizi evrensel değerlerle buluşturarak, eğitim adına yaktığımız meşalemizi sizlerle birlikte sonsuza dek gururla taşıyacağız.." diyen İlçe Müdürü Osman Alemdar "Ülkemizin 81 vilayetinde, şehir merkezlerinden en ücra köylerine kadar her karışında, vazifelerini "Çalıkuşu" misali hakkıyla ifa eden siz öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten duygularımla tebrik ediyor, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, görevini ifa ederken şehit olan ve ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum." sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Emekli öğretmenlere "Hizmet Şeref Belgesi" verildi

Program Emekli öğretmenlere Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü tarafından "hizmet şeref belgeleri" takdim edilmesi ile devam etti. Emekli Öğretmenler adına konuşmayı emekli öğretmen Servet Soy yaptı. Konuşmasına "Dünyanın bütün çiçeklerini getirin buraya, Öğrencilerimi getirin, getirin buraya, Son bir ders vereceğim onlara," dizeleriyle başlayan Servet Soy konuşmasında "Ne mutlu bana ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı verdim.. Yollarımız hiçbir zaman ayrılmayacak, yüreğimde hep öğrencilerim, okulum ve siz değerli arkadaşlarım olacaksınız. Eğitim Meşalesi yeni genç öğretmenlerimizin elinde ışık saçmaya devam edecek.." dedi. Emekli öğretmenin konuşması izleyenlerden büyük alkış aldı.

Adaylığı kalkan öğretmenler yemin etti

Program mesleğe yeni başlayan ve adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin merasimi ile devam etti. Öğretmen Marşı eşliğinde sahneye gelen öğretmenler ellerinde ki meşalelerle birlikte Türk bayrağı önünde yemin ettiler. Yatağan İmam Hatip Lisesi Müdürü Erhan Onbaşı yönetiminde yapılan yemin töreninde Mesleğe yeni başlayan ve bedensel engeli olan Hale Bezci öğretmen akülü sandalyesi ile çıktığı sahnede yemin ederek 'azmi ve başarısı' ile salondaki meslektaşları tarafından uzun süre alkışlandı. Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına konuşmayı Yatağan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu öğretmeni Hilal Öztürk yaptı. Öğretmen Hilal Öztürk konuşmasında 'bu kutsal mesleğe başlamanın verdiği gururu ve heyecanını' aktardı.

Öğretmen ve Öğrenciler Ödüllendirildi.

24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Öğretmenden Öğretmenine Mektup" yarışmasında ilçede dereceye giren öğretmenlere plaketleri Kaymakam Onur Kökçü tarafından verildi. Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademesindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Garnizon Komutan Vekili Serkan Sorkaç, Yatağan Belediyesi Başkan Vekili Remzi Çay, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kaya tarafından takdim edildi.

Program video ve görseller eşliğinde Yatağan Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve öğrencileri tarafından sunulan söz korosu ile devam etti. Söz korosuna yaptıkları canlı müzik ile Yatağan Gazi Anadolu Lisesi Müdürü Gökbörü Aslan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu Müzik Öğretmeni Fahri Özsoy ve vokalde Turgut Şehit Güngör Çetinkaya Ortaokulu Müzik Öğretmeni Tuğçe Kaya eşlik ettiler.

Şehit Öğretmenler Unutulmadı

24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programında şehit öğretmenlerin görüntüleriyle oluşturulan Türkiye haritası ve ardından mesleğinin baharında hain terör örgütünce öğrencilerinden koparılan Aybüke Öğretmenin şehit olmadan önce söyleyerek paylaştığı "Mağusa Limanı" görüntüleri eşliğinde müzik öğretmenleri tarafından seslendirilen türkü salonu dolduran öğretmenler ve izleyenler tarafından göz yaşları içinde izlendi.

Program Muğla'da 13 ilçede görev yapan Müzik öğretmenlerinin söyledikleri ve Yatağan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu Müzik Öğretmeni Fahri Özsoy'un da yer aldığı "24 Kasım Öğretmenler için Çal" video klibinin izlenmesi ile son buldu.

Programın ardından ilçe protokolü ve programda görev alan öğretmen ve öğrencilerle toplu hatıra fotoğrafı çekildi.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68