24 Kasım Öğretmenler Günü, Yatağan’da kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.

24 Kasım Öğretmenler Günü, Yatağan’da kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Atatürk anıtında tören düzenlendi. Törene, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenginin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdü.

Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Alemdar, konuşmasına, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul buyurdukları bu günde, yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi ilçemizde de yılmadan, usanmadan onurlu ve gururlu bir mesleğin mensubu olarak görev yapan mesai arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum” diye başladı.

Alemdar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelmesi için bir eğiticiye, öğreticiye yani öğretmene muhtaçtır. İnsan, öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi beceriyi, medeniyeti öğrenebilir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Öğretmen, öğrencilerine ve bütün topluma aydınlanmada lider olmalıdır.. Bu nedenle sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, mesleğinin onurunu ve şerefini her zaman korumalıdır.

Öğretmenlik fedakârlık isteyen bir meslektir. Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır’ ve ‘Öğretmenler; yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, s izler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır’ sözleri bizlere öğretmenlik mesleğinin önemini ve kutsiyetini bir daha hatırlatır.

Baş döndürücü hızda değişimci ve gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. ‘Bilgi ve İletişim Çağı’ olarak adlandırılan günümüzde, bilgiye sahip olmanın ve bu bilgiyi geliştirmenin önemi giderek artıyor. Elde edilen bilgiyi; insanlığın, ülkemizin ve ulusumuzun hizmetine en doğru biçimde sunmak ise daha büyük bir önem 13L0r. Gerçekten de biliyoruz kî; bilgiye sahip olan, onu geliştiren ve en iyi şekilde kullanmasını bilen devletler, yaşadığımız çağa damgasını vuracaktır. İşte tam bu noktada en büyük görev, biz öğretmenlere düşmektedir. Çünkü ülkemizin aydınlık yarınları, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştirmek gibi çok zor, ama bir o kadar da onurlu bir mesleğimiz var. Ünlü yazar, bilim ve siyaset adamı Benjamin Franklin ‘Dünyada işlenmesi en güç olan üç şey vardır: Elmas, çelik ve insan ruhu’ demiştir. Bizler en şerefli mesleğin mensupları olarak insan eğitiyor, yoğuruyor, ona yön veriyor ve tıpkı bir maden cevheri gibi işliyoruz. Olumsuz çalışma koşulları ve ekonomik zorluklara rağmen, büyük özverilerle görev yaptığınızı da çok iyi biliyoruz.

Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğilim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Zorluklar, onunla mücadele ettiğimizde anlam kazanır. Zor koşullarda görevini yerine getiren, yaratıcılığını kullanan, çağın gerekliliğini yerini getirebilen öğretmenler, zihinlerde hep iyi yer etmişlerdir. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde öğretmenlerimiz teknolojik araç gereçleri kullanmada kendilerini geliştirmiş ve bu zorlu sürece bile uyum sağlamayı başararak, öğrencilerinin her daim yanında olmuşlardır. Belki yüz yılda bir görülebilecek bu süreci bile en iyi şekilde yöneterek uzaktan eğitim sürecinde eğitim öğretimin aksamaması için her türlü fedakarlığı gösteren öğretmenlerimize ne kadar teşekkür ötsek azdır, sizlerle gurur duyuyoruz.”

Konuşmanın ardından, öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenler için yemin töreni düzenlendi.

Tören, Atatürk anıtında hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68