24 Kasım Öğretmenler Günü Yatağan’da törenlerle kutlandı

Yatağan’da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

24 Kasım Öğretmenler Günü Yatağan’da törenlerle kutlandı

Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunulmasının ardından Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene; Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kaya, Baro Temsilcisi Av. Nüket Katırcı Balkaya, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, MHP İlçe Başkanı Oğuzhan Çay, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kamuran Adalı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, meclis üyeleri, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikler, İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Yatağan Gençlik Merkezi’nde hazırlanan programla devam etti.

Yatağan Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve protokolün yanı sıra idareci, öğretmen ve öğrenci ile çok sayıda davetli katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar yaptığı konuşmada;

“Toplumun şekillenmesi, insan unsurunun şekillenmesi ise her toplumun yönünü tayin eden hakkı ödenmez mimarları. İnsan olmayı, vatanını milletini sevmeyi, büyükleri saymayı, dimdik ayakta durmayı, değerlerine sahip çıkmayı, düşeni kaldırmayı, vicdanlı olmayı, doğruluğu erdem, çalışkanlığı her dem bilenleri yetiştirmeyi görev sayan kıymetli öğretmenlerim… Her meslek özeldir elbet ama öğretmenlik çok daha özel bir hizmet alanı, çok büyük ve o ölçüde hassas bir sorumluluk alanıdır. Çünkü anne ve babalar, öğretmenlere en değerli varlıklarını emanet etmekte, büyük bir güvenle topluma güçlü bireyler yetiştirme yolunda sizlere inanmaktadır, Anne baba kucağının sıcaklığı, şefkati ile sarıp sarmaladığınız, bilgiyi sevgiyle harmanladığınız o muhteşem yolculukta, yüreklere dokunan, en derinlerde izler bırakarak ilk rol modelleri olan sizlersiniz.

En iyi öğretmen, kitaptan değil, yürekten öğretendir, prensibiyle çıktığınız yolda ulaşamayacağınız hedef, kazanamayacağınız kalp, ışık tutamayacağınız yol, aydınlatamayacağınız karanlık yoktur. Sevgi dili eğitimin resmi dilidir. Lisanların en güzelidir.  Bütün kapıları açan anahtar gibidir. Öğretmen olmak çok bilmekten ziyade, bilgiyi sevmektir. Sevmeyi bilmektir. Sevgiyle öğretmeye adanmaktır.

Kısacası Öğretmen olmak, bir fakülteden mezun olmaktan çok fazlasıdır. Endişelerini hissetmek, korkularını görmek, kaçırılan bakışların anlamını çözmek, kendilerini ifade edebilmeleri için zemin hazırlayabilmektir. Hiçbir eğitim yürekteki sevgiyle harmanlanmadıkça amacına ulaşmayacaktır.

Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun ” ifadelerini kullandı.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ise;  “Öğretmenlerimiz, çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında üstlendikleri sorumluluklarla yarınlarımızı inşa etmektedir. Öğretmenlerimizden beklentimiz, Cumhuriyetimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı, dinamik ve mutlu bireyler olarak yetiştirmeleridir. Ülkesini ve milletini seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, çalışkan ve üretken gençlerle Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına güçlü bir başlangıç yapacağımıza, geleceğimizin her zamankinden daha aydınlık olacağına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi ve görevi başında şehit olan tüm öğretmenlerimizi rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyor, geleceğimize yön veren, bizlerin yetişmesinde büyük emeği olan tüm öğretmenlerimizin bir kez daha “24 Kasım Öğretmenler Günü” nü kutluyorum.”  Sözleriyle öğretmenlerin gününü kutladı.  

          

Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç ise yaptığı konuşmada; “Aydınlık ve müreffeh geleceğimizi şekillendiren, toplumumuza her alanda yol gösteren ve öncülük yapan, Aziz Milletimizin baş tacı yaparak gönlünde ayrı bir yer ayırdığı, geleceğimizin mimarı Sevgili Öğretmenlerimiz;

Millet Mektepleri’nin açıldığı ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Başöğretmenlik’ unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü yürekten kutluyorum.

Ülkesinin geleceğini sağlam temeller üzerinde inşa etmek isteyen milletlerin milli şuura sahip nesiller yetiştirmek için büyük bir çaba gösterdiğine şahit oluyoruz. Ailesine, milletine ve bu aziz milletin onurlu bir bireyi olarak kendisine karşı sorumluluk duyan, erdemli bir yaşamı herşeyden üstün tutan genç nesillerin yetişmesinde başrolü oynayan kişiler şüphesiz öğretmenlerimizdir.

Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Bulunduğu her ortamda mum misali kendi yanarak etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir.

İdealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde ülkemiz, her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir dünya devleti haline gelecektir. “İlim Çin’de bile olsa gidip onu alınız” diyen bir anlayışın temsilcileri ve eğitim ordusunun yurdun dört bir yanına dağılmış neferleri olan öğretmenlerimizin aydınlık yüzleri, yetiştirdikleri binlerce çocuğun ruhuna ışık saçmaktadır. Eğitim adına yapılan her çalışma, devletimizin ve milletimizin kaderini doğrudan ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki çalışmalarınızda da bu şuurda olacağınıza yürekten inanıyor; çocuklarımızın ve gençlerimizin vatanına ve ülkesine bağlı yetiştirilmesinde, dolayısıyla ülkemizin geleceğinin şekillenmesinde gösterdiğiniz özveri ve emeğe teşekkür ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü”nü en içten duygularımla tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.” Dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü programı emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerinin verilmesi, ödül töreni, tiyatro gösterisi, şiir dinletisi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68