24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Yatağan Demeç Gazetesi’ne kutlama ziyaretleri gerçekleştirildi.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı tüm Türkiye’de kutlandığı gibi Yatağan ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bayram nedeniyle, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz tarafından Demeç Gazetesi’ne çiçek gönderilirken CHP Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz ve CHP’li Belediye Meclisi üyeleri, Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan tarafından Demeç Gazetesi ziyaret edildi.

Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Kemiksiz, “Demokrasilerin en büyük güvencesi olan, halk ile devlet arasındaki kamuoyunu bilgilendirmede çok önemli role sahip olan, gece gündüz demeden bıkmadan, usanmadan hayatları pahasına en objektif şekilde mesleğini icra eden tüm yerel ve ulusal basınımızın bayramını kutlarım. Gazetecilerin serbest kalacağı, medyanın özgür olacağı, kalemini özgürce kullanıp halkı gerçek bilgiye ulaştıracağı, sansürün olmayacağı daha güzel basın bayramı dileğiyle saygı, sevgi ve şükranlarımı sunarım” dedi.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’in selamlarını ileten İlhan ise, “Basın özgürlüğünün olduğu ortamlar temel insan hak ve özgürlüklerinin gerçek anlamda tesis edilebildiğinin bir göstergesidir.  Gerçeğin, tahrif edilmeden, abartılmadan, tarafsızca kamuoyuna nesnel bir şekilde olduğu gibi aktarılması, gazetecilik mesleğini icra eden arkadaşlarımız ile basın kuruluşlarının temel ilkesi olmalıdır. Bir ülkede basının özgürlüğü, demokrasinin de kalitesini gösteren önemli bir ölçüttür.  Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi ‘Basın ulusun ortak sesidir.’  Toplumlar için basın bir güç, bir okul, bir yol göstericidir. Zaman mevhumu olmadan ve yoğun bir çalışma mesaisi harcayan basın emekçilerimizin pek çoğu sendikasız ve örgütsüz. İşsiz kalma korkusuyla bu mesleği yapmaya devam eden basın emekçilerimizin örgütlenmesinin önünde engeller mevcut. Basın özgürlüğünden bahsedebilmemiz için mesleğin önündeki örgütlenme, sendikalı olma gibi engeller bir an önce kaldırılmalıdır. Düşünceyi ifade özgürlüğü ve gazetecilik faaliyetleri suç olmaktan çıkarılmalıdır. Maden-İş Sendikası olarak,  gazeteci ve basın emekçisi arkadaşlarımızın, gerçeğin kamuoyuna aktarılması uğruna verdikleri ekmek, barış ve özgürlük mücadelesinde daima yanlarında olduğumuzu belirterek 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, daire amirleri ve vatandaşlar, telefonla arayarak ve mesajla Demeç Gazetesi çalışanlarının bayramlarını kutladılar.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68