2,5 milyon liralık yatırımda sona yaklaşıldı

Stratonikeia Antik Kenti’nde Yatağan Kaymakamlığı, Kazı Başkanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı işbirliğiyle yürütülen yaklaşık 2,5 milyon liralık projeyle ilgili çalışmalar, hummalı bir şekilde devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, antik kentin son 5 yılda çehresinin fark edilir bir şekilde değiştiğini söyledi.

2,5 milyon liralık yatırımda sona yaklaşıldı

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, kaymakamlığın Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) sunduğu ve GEKA tarafından kabul edilen yaklaşık 2,5 milyon liralık projeyle ilgili çalışmaları yerinde izlemek için Stratonikeia Antik Kenti’ne geldi.

Burada Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve kazı ekibi tarafından karşılanan Çiçek, kentin birçok noktasında süren çalışmaları inceledi.

İncelemelerin ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Çiçek, kaymakamlık, kazı başkanlığı ve GEKA’nın işbirliğiyle yürütülen projede sona gelindiğini söyledi.

Çiçek, yaklaşık 2 yıldır yürütülen proje kapsamında yapılan işleri incelediklerini belirterek, “Çalışmalar kapsamında, Kuzey Kapı’nın sütunları dikildi ve işler hummalı bir şekilde devam ediyor. Yine eser deposu da tamamlanmış durumda. Geçtiğimiz yıllarda müteahhitten kaynaklı bir sorundan dolayı yarım kalan karşılama merkezimizin ikmal işinin tamamlanmak üzere olduğu memnuniyetle müşahede ettik. Keza GEKA’nın desteklediği işlerde de büyük ölçüde işler tamamlandı” dedi.

Yatağan Kaymakamlığı olarak Stratonikeia’yı çok önemsediklerinin altını çizen Çiçek, Stratonikeia’nın 5 yıl öncesine göre görüntüsünün ciddi oranda değiştiğini kaydederek, “Ben ilimiz ve ilçemiz adına Bilal Söğüt’e çok teşekkür ediyorum. Stratonikeia, bakanımızın ifadesiyle, ikinci bir Efes olabilir. Bu manada çalışmalar yürütülüyor. Bakanlığımızın da burayla alakalı böyle bir vizyonu söz konusudur. İnşallah önümüzdeki yıllarda Yatağan’a değer katabilecek Stratonikeia’nın daha iyi yerlere gelmiş olduğunu göreceğiz. Ben Bilal Söğüt’e, yüklenici firmaya, kazı ekibine ve bakanlık temsilcilerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kazı Başkanı Söğüt ise, kentte yılın 12 ayı çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, “Bu süreçte kazı ve restorasyon çalışmaları hiç ara vermeden devam ediyor. Bu çalışmalara ilave olarak kaymakamlığımız ile yürüttüğümüz GEKA projemiz ve bakanlığımız ile yürüttüğümüz karşılama merkezi çalışmalarımız var. Gayet düzenli bir şekilde gidiyor. Kuzey Kapı’da, köy meydanında ve restorasyon atölyesinde çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların iyi gitmesi bizleri de memnun ediyor. 2 yıldır süren çalışmalar çok iyi seviyeye geldi. Ayrıca tiyatromuzda da çalışmalar var. Desteklerinden dolayı Kaymakamımız Hayrettin Çiçek’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

Stratonikeia’daki yaptıkları her yeni çalışmanın kendilerini heyecanlandırdığını ve mutlu ettiğini belirten Söğüt, “Burada yapılan her çalışma, Yatağan için artı bir değer oluyor. Stratonikeia ve Lagina’ya ne yaparsak fazlasıyla dönüşü olacağına inanıyorum. İki tarihi ören yerimizi ziyaret eden herkes buradaki çalışmalardan memnun oluyor. Özellikle cami ve hamamın içerisinde ve çevresinde yaptığımız düzenlemeler en çok beğenilen alanlardan bazıları. Büyük bir özveriyle çalışan ekiplerimize de çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68