26 dönüm aşıma 20 Bin TL tazminat

Yatağan termik santral küllerinin suyla bastırılarak depolandığı ‘kül barajının’ izin verilen sahanın dışına taşarak orman ve tarım arizelerine girdiğinin geçtiğimiz yıl ortaya çıkmasının ardından YEAŞ’ın 19 Bin 548 TL tazminat ödediği ve haklarında açılan davanın devam ettiği öğrenildi.

26 dönüm aşıma 20 Bin TL tazminat
HABERİN GALERİSİ
Kül Göleti

Kül Göleti

 ‘Arazi aşımı’ nedeniyle Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü geçtiğimiz yıl, Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş. (YEAŞ) hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, çevre mühendisleri kül gölünün taşkın ve içme suyuna karışma riski bulunduğunu vurgulamıştı.

Yatağan Termik Santrali 1980 yılında faaliyete geçerken, çevre, insan sağlığına verdiği olumsuz etkilerle sık sık ülke gündeminde ön sıralarda yer aldı. 2006 yılında baca gazı arıtma sistemi takılmasıyla birlikte tepkiler biraz azaldı, Yatağan Orman İşletme Müdürüğü, santral atıklarının depolandığı ilçeye bağlı Kapubağ Köyü’ndeki ‘Kül gölü’nün izin verilen saha dışındaki 26 dönüm orman arazisi ile 15 dönüm tarım arazisine taştığını tespit edip, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kapubağ Muhtarlığı da Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ 21′inci Bölge Müdürlüğü 213′üncü Şube Müdürlüğü’ne dilekçeyle başvurarak, tarım arazilerine girildiğini bildirdi. Muhtarlık ayrıca kül gölünün çevresinin piknik alanına dönüştüğünü, yasak olmasına rağmen yüzmek için göle girildiğini belirterek gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

DSİ’DEN YAZI

Bunun üzerine DSİ 21′inci Bölge, 213′üncü Şube Müdürlüğü, geçen 9 Mayıs’ta gönderdiği bir yazı ile Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltı Suları (YAS) Şube Müdürlüğü’nü uyardı. DSİ 213′üncü Şube Müdürü Mehmet Katıksız’ın imzasını bulunan yazıda, şöyle denildi: “Konuyla ilgili olarak yerinde yapılan incelemelerde Yatağan Termik Santrali İşletme Müdürlüğü tarafından kül atığının stoklanması için istimlak edilen ve bir kısmı Kapubağ Köyü sınırları içersinde yer alan stok sahasındaki suyun, izin alınan sahanın dışına taştığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, Kapubağ Köyü’nün batısındaki Meyistan Mevkiindeki kaynaklardan sağlanan suyu köye ulaştıran kapalı isale hattının, kül gölü sularının artarak yükselmesi nedeniyle bir kısmının yerinin değiştirilmesine rağmen yeniden kirli göl suyunun altında kalmak üzere olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu kül gölü suyunun ph değerinin 11.79 olarak ölçüldüğü, ancak oksijen doygunluğunun ve kirliliğin ölçülemediği belirtilmiştir. Bu nedenle kül gölü sularının geçirimli karstik yapı nedeniyle toprağa ve yeraltı suyuna karışarak köyün değişik yerlerinde şahısların da getirmiş olduğu küçük kaynak sularında, çeşmelerde ve kuyularda kirliliğe neden olabileceği düşünülmektedir.” Yazıda, konunun incelenip, ilgili yerlere gereken cevabın verilmesi istendi.

TAŞKIN RİSKİ YÜKSEK UYARISI

Muğla’da ÇED konusunda önde gelen firmalarda uzman olarak görev yapan Çevre Mühendisi Murat Türköz, kül göletinde taşkın olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından bölgede yapılan bir araştırmanın sonucunun tehlikenin boyutunu gözler önüne serdiğini vurgulayan Türköz, “Raporda, kül barajı suyunda kadminyum ve kurşun değerlerinin yüksek oranda bulunduğu ortaya konuldu. Bu değerler Dünya Çevre Ajansı’nın belirlediği oranların çok üstünde. Suda böcek ve yosun dahil hiçbir canlı belirtisi gözlemlenmiyor. İleriki dönemde buraya bir set yapılarak tamamen bir baraj haline getirilmesi düşünülmekte. Bu olduğu zaman çok yüksek ihtimalle burada bir taşkın olasılığı söz konusu. Aynı zaman da üniversitenin raporunda ayrıca buradaki sahada toprağın yapısının geçirimli olduğunu belirtiyor. Bu da Yatağan Ovası’nın sulama suyuna karıştığını gösteriyor. Zaten burada suya baktığımız zaman dalgalanma olmamasına rağmen suyun köpürdüğünü görüyoruz. Bu bize suyun bazik olduğunu gösteriyor” dedi. Türköz, ivedilikle kül gölünde önlem alınması gerektiğini de savundu.

SONUÇ MERAK KONUSU

Öte yandan YEAŞ tarafından TÜBİTAK’a yaptırılan değerlendirme raporunun sonucu merakla beklenirken, raporun YEAŞ’a ulaştığı ve kül göleti ile ilgili çeşitli önerilerin sunulduğu gelen bilgiler arasında. Bölgede yaklaşık 15 dönüm tarım arazisi de kül göleti suları altında kalmış ve mağdurlara tazminat ödeneceği açıklanmıştı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2013, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER