26 Kilometreden 115 Günde Geldi

Emekli olduktan sonra işyeri açan kişiye çıkartılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi borcu kişiye 7 yıl sonra 25 Şubat 2013 tarihinde posta aracılığıyla gönderilirken, MUĞLA PTT’den yola çıkan zarf mükellefin eline 19 Haziran’da geçti. 31 Mayıs’ta sona eden yapılandırmadan faydalanamayan mükellef Muğla SGK ve PTT baş Müdürlüğüne durumunu bildiren birer dilekçe ile müracaat etti, ancak hiçbir cevap alamadı.

26 Kilometreden 115 Günde Geldi
 Yatağan’da 2003 yılında bir bakkal dükkanı açarak 2006 yılına kadar işleten Emekli Sandığı emeklisi Ali Yeşil işyerini 2006 yılında kapattı. O dönemdeki yasa ile SSK emeklileri ek iş yapmaları halinde pirim destek kesintisi ödüyordu ancak Emekli Sandığı emeklileri için bu durum geçerli değildi. Yasada yapılan değişiklikle emekli sandığı emeklileri de bu yasa kapsamına alınarak emekli maaşlarından %10 oranında kesinti yapılmaya başlandı. 2006 yılında işyerini kapatan ve geçen 7 yıl içersinde kendisine borçlu olduğuna dair hiçbir tebligatta bulunulmayan Yeşil, geçtiğimiz 19 Haziran tarihinde eline ulaşan Muğla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun borç bildirim kağıdı ile şok oldu. 21 Şubat 2013 tarihli İl Müdür Yardımcısı Aysun Çakır imzalı yazı ile kuruma 6 Bin 730 Lira 27 kuruş borcu bulunduğu bildirilen Ali Yeşil’e 31 May4ıs tarihine kadar yapılandırmadan faydalanabileceği bildirildi. Borç yazısının yazıldığı ve postaya verildiği tarihten 115 gün sonra eline geçmesi nedeniyle 31 Mayıs’taki yapılandırma için geçerli olan son tarihi kaçıran Yeşil, posta evrakını alırken yanında bulunanlarla birlikte tutanak tuttu ve durumu ilgili mercilere iletti. 
Sorununa hiçbir çözüm ve muhatap bulamayan Yeşil, “elime ulaşan yazı postaya verildikten sonra 115 günde Muğla il merkezinden elime ulaşıyor. Burada SGK’nın bir ihmali olmayabilir ancak posta işletmesi sorumludur. 26 kilometrelik yolu 115 günde tamamlayabilen bir posta sorgulanmalıdır. 31 Mayıs’taki yapılandırmadan faydalanabilmiş olsaydım, 4 Bin 500 Lira gibi bir artım olacaktı, benim bu mağduriyetimi kim kar8şılayacak” diyerek hakkını yasal yollardan arayacağını belirtti.
Öte yandan Muğla SGK İl Müdür Yardımcısı Aysun Çakır, konu hakkındaki sorulara, “yazımızı söz konusu tarihte posta yoluyla göndermişiz. Ayrıca 31 Mayıs tarihinde yapılandırmanın sona ereceği konusunda basın yayın yoluyla birçok kez duyuru ve haberler yapılarak muhataplar bilgilendirilmişti” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2013, 20:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER