28 yetiştiriciye 47 damızlık teke dağıtıldı

Yatağan ilçesinde, 100 üzerinde keçi sahibi olan 28 hayvan yetiştiricisine, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 47 damızlık teke dağıtıldı.

28 yetiştiriciye 47 damızlık teke dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, 2009 yılından bu yana 40 ilde uygulanmakta olan “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” ile üreticilerin elinde bulunan sürülere yüksek vasıflı erkek damızlık tekelerin dağıtımı ile sürülerde kan değişimi sağlanarak yetiştiricilerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda Yatağan ilçesinde, 100’ün üzerinde keçi sahibi olan 28 yetiştiriciye, Denizli Halk Elinde Islah Projesine kayıtlı sürülerden temin edilen 47 damızlık teke adayı oğlak, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ayşe Didem Biber ve diğer yetkililerin katılımıyla dağıtıldı. Projenin amacı, sürülere yüksek kaliteli erkek damızlık katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerdeki mevcut verimliliği arttırmak.

Damızlık tekeleri teslim alan üreticiler, zor koşularda “Atalarımızdan gelen Yörük geleneği olan keçi üretimine devam ediyoruz.  Devletimizin katkılarıyla bundan sonra daha fazla üretim yaparak hem biz kazanacağız hem de ülkemize kazandıracağız” dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68