3 bin 500 yıllık antik kentte kazılar devam ediyor

Unesco'nun Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Muğla'nın Yatağan ilçesindeki 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti'ndeki kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor. 

3 bin 500 yıllık antik kentte kazılar devam ediyor

Yatağan’daki Stratonikeia Antik Kenti, Helenistik dönem öncesinde Karyalıların toplandığı yer olarak biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve dünyanın en büyük mermer kenti olarak gösterilen antik kent, Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden izler barındırıyor. Stratonikeia'daki en eski buluntular, milattan önce 3 bine kadar dayanıyor. 'Gladyatörler Şehri' olarak da bilinen antik kentte kazı çalışmaları devam ediyor. 
Stratonikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, sistemli bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Kültür turizmi için Stratonikeia’nın önemi tartışılmaz. Yerli ve yabancı turistler yılın 12 ayı boyunca burayı ziyaret edebiliyor. Yoldan geçenler ‘Kuzey Şehir Kapısı’nı görebiliyor. Ziyaretçiler mutlu bir şekilde ayrılıyor. Eserlerimizi parmaklarımız gibi koruyoruz” dedi.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68