3 yıl aynı ürünü ekene destek yok

Bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya 3 kez ekilmesi durumunda, üçüncü üretim için destekleme ödemeleri yapılmayacak.

3 yıl aynı ürünü ekene destek yok

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Milli Tarım Projesiyle ilgili değerlendirme yapan Yatağan Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Menek, çiftçilere münavebeli (nöbetleşe) ekim tavsiyesinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğde değişiklik öngören tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Münavebenin başlangıç süresinin 2018 yılı belirlendiği tebliğde, 2018 yılından başlamak üzere örtü altı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya üç kez ekilmesi halinde üçüncü üretim için destekleme ödemeleri gerçekleştirilmeyecek.

Yatağan Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Menek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Milli Tarım Projesi kapsamında yeni bir destekleme modeline geçti. 2018 yılında hayata geçirilen proje kapsamında 3 yıl üst üste aynı tek yıllık ürünü yetiştiren çiftçiye üçüncü yıl destekleme ödemesi yapılmayacağı açıklandı. Bakanlık tarafından çiftçilerin toprağın verimini düşürmemesi için ya ektiği ürünlerde değişiklik yapması gerektiği ya da münavebeli ekim yöntemiyle yetiştiricilik yapması gerektiği belirtildi. Bu yöntemle hem üreticilerin daha yüksek verim almaları hem de toprak yapısını uzun yıllar bozulmadan kullanmaları hedeflenmektedir” diye konuştu.

Detaylı bilgi almak isteyenlerin Yatağan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü' ne başvurmalarını isteyen Menek, üreticilere bol ve bereketli bir üretim sezonu diledi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68