3200 Kişi Tütün'den Ekmek Yiyecek

Bayır'a 60 Milyon TL'lik yatırım yapmayı planlayan İsveçli İş Adamı Eric Befrits dün bölgeye gelerek bir takım temaslarda bulundu. Eric Befrits'e ev sahipliği yapan MUTSO Gelişim Hareketi Lideri İş Adamı Sefa Altaş söz konusu yatırımın Muğla çiftçisinin tarım efsanesi olan tütüncülük üzerine olacağının altını çizerek, girişimlerin 3200 kişiye iş imkanı sağlayacağını belirtti.

3200 Kişi Tütün'den Ekmek Yiyecek
 Muğla ve özellikle Yata-ğan çiftçisinin yıllarca geçim kaynağı olan ancak uygulanan tarım politikaları nedeniyle unutulan tütün, İsveçli İş Adamı Eric Befrits'in Bayır'a yapacağı yatırımla geri geliyor.

Bayır'a yapmayı planladığı 60 Milyon TL'lik yatırımla, Muğla tütününü yurt dışına ihraç etmeyi planlayan İsveçli İş Adamı Eric Befrist Çarşamba günü Bayır'a gelerek bir takım temaslarda bulundu.

İsveçli İş Adamı Befrits'i Bayır'daki Ekip Limited Şirketi'ne ait fabrikada konuk eden MUTSO Gelişim Hareketi Lideri Safa Altaş; “Muğla'nın bu gibi yatırımlarla buluşması için gereken girişimlerde bulunuyoruz. İsveçli İş Adamı Eric Befrits bölgede kuracağı fabrikada yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlayacak ve 1 Milyar TL'lik ihracat hedefiyle Muğla tütününü yurt dışına gönderecek. Ayrıca fabrikada işlenecek olan tütünün tamamı Muğla ve yöresinde yetiştirilecek. Bu da Muğla çiftçisinin bir zamanlar en önemli gelir kaynağı olan tütünün yeniden toprakla buluşması anlamına geliyor. 2200 çiftçimiz bu projeden ekmek yiyecek.

Çiftçi yetiştirdiği tütünü satacak yer aramayacak. Sezon öncesi çiftçiyle sözleşme imzalanacak ve işlenecek olan toprak miktarına göre kendisine ön ödeme de yapılacak. Proje öncesi çalışmalar devam ediyor” şeklinde konuşarak gazetemize konu hakkında bilgi verdi.

Ayrıca, İsveçli İş Adamı Eric Befrits'in Muğlalı eşi Bilge Befrits bölgeye yatırım yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek; “Eric Muğla'yı ve Muğla insanını çok seviyor. Hatta kendisi Türkiye vatandaşlığına geçmeyi de düşündüğü gibi Atakan ismini kullanıyor. Bölgeye yatırım yapmamıza ön ayak olan Safa Altaş'a teşekkür ediyoruz ” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2013, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER