banner80

3.5 dekardan yılda 3 mahsul elde edilecek

Yatağan Belediyesi tarafından tahsis edilen arazi üzerinde Yatağan Ziraat Odası tarafından kurulan sera meyvelerini vermeye başladı. Seradan şuana kadar 15 bin TL gelir elde edilirken şuan yetiştirilmekte olan salatalıklardan yaklaşık 45 bin TL gelir elde edilmesi bekleniyor.

3.5 dekardan yılda 3 mahsul elde edilecek
 Yatağanlı çiftçileri sera konusunda eğitmek ve seracılığı bölgede teşvik etmek amacıyla, 6 ay önce kurulan sera 3 bin 500 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Dönemin Yatağan Belediye Meclisi kararıyla ücretsiz olarak 15 yıllığına Yatağan Ziraat Odası’na tahsis edilen arazinin toplam alanı ise 8 bin metrekareden oluşuyor.

 

Ziraat Odası tarafından Yeni Mahalle Tiryakiceviz Mevkii’nde kurulan serada yetiştirilen 30 bin bağ yeşil soğanın, geçtiğimiz günlerde çevredeki büyük marketlere satıldığı ve bu satıştan Yatağan Ziraat Odası İktisadi İşletmesi’nin 15 bin TL gelir elde ettiği öğrenildi.

 

Yeşil soğan üretiminin ardından 3 bin 500 metrekarelik seraya, 10 bin kök şampiyon cinsinde salatalık fidanı dikilirken bu mahsulden 90 ton salatalık elde edilmesi bekleniliyor. Uzmanlar, 90 ton salatalığın Yatağan Ziraat Odası İktisadi İşletmesi’ne yaklaşık 45 bin TL gelir getirmesi planlanıyor. İşletmenin elde ettiği gelirler ise odaya, yeni yatırımlar, sera genişletme ve yeni ekipmanlar kazandırılması için kullanılıyor.

 

Seranın, belirli periyotlarla yılda ortalama 100 kişiye istihdam sağladığını belirten Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday, seradan yılda 3 defa mahsul elde edileceğini söyledi. Buğday, damlama sulama sisteminin kullanıldığı serada, bundan sonraki mahsulde yüzlük cinsinde domates fidanının yetiştirileceğini söyledi. Seradan elde edilen ürünlerin tamamının organik olduğunu, reçetesiz hiçbir ilaç ve gübrenin serada kullanılmadığını belirten Buğday,  “Sera arazisinin tahsis edilmesinde büyük katkı sağlayan Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık’a ve Belediye Meclisi’ne teşekkür ediyoruz. Seranın Yatağan’a kazandırılması projesiyle, tarımdan elde edilen ürün miktarının arttırılması, bununla birlikte de elde edilen gelirin de arttırılması amaçlanmış ve amacına da ulaşmıştır” dedi.

 

Yatağan Belediyesi tarafından 15 yıllığına tahsis edilen arazi üzerine kurulan serada incelemelerde bulunan Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz ise, Yatağan Belediyesi ve Belediye Meclisi olarak Yatağan’daki tarımsal faaliyetlerin artırılması için üzerlerine düşenleri yapmaya hazır olduklarını söyledi. Oğuz, şöyle konuştu: “Uzun yıllar tarım şehri olan Yatağanımızın tekrar bölgenin önemli tarım merkezlerinden biri olması noktasında, tarımsal ürünlerin çeşitlendirilmesi için Ziraat Odası’nın yürüttüğü çalışmaları destekliyoruz” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 19:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet sandı
mehmet sandı - 7 yıl Önce

yapmak isteyince herşey oluyor.yatağan ziraat odasına ve başkanını tebrik ederim.

SIRADAKİ HABER

banner68