4. KARİA, KARİALILAR ve MYLASA SEMPOZYUMU MİLASHAN OTEL'DE YAPILDI

4. KARİA, KARİALILAR ve MYLASA SEMPOZYUMU MİLASHAN OTEL'DE YAPILDI

4. KARİA, KARİALILAR ve MYLASA SEMPOZYUMU MİLASHAN OTEL'DE YAPILDI

Gazeteci yazar Olcay Akdeniz'in  Mimarlar Odası Milas temsilciliğinin sponsorluğunda düzenlediği  bu yılki sempozyum,  Milas'ın  yetiştirdiği Prof. Dr. Aşkıdil Akarca'ya (25 Ekim 1916- 3 Ekim 2010) adanmıştı.

Bu yılki sempozyumda bilim insanları  “Karia'nın Kutsal Kentleri ve Labranda” konularında bildiriler sundular.

Sempozyumun ilk oturumunda  Nezih Başgelen Prof .Dr.  Aşkıdil Akarca'nın yaşamından kesitler sundu.  Yard.Doç.  Veysel Tolun onun eğitimci yanını ve Karia sevgisini, Prof.Dr. Mustafa Hamdi Sayar da bilim insanlığını anlattı.

Sempozyumun İkici oturumunda Doç Dr. Oliver Henry ve Jesper Blid  Labranda'yı anlattı. 3 Oturumun  ilk konuşmacısı  Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar  “Karia'nın Dağ Tanrıları”, Prof. Dr. Wolfgan Blumel  “Karia ve Sinuri'nin Kutsallığı”, Doç. Dr. Damien Aubriet  “Zeus Labrandos ve Sinuri” başlıklı bildirilerini sundular.

İlk güne damgasını vuran konu ise Yatağan Termik Santrali'ne kömür sağlamak amacıyla Bağyaka Köyü'nün kaldırılacak olmasının Panamara Kutsal Alanı'na vereceği zararlar oldu.

Bilim insanları, Zeus Panamaros'un Karia'nın üç kutsal alanının en önemlisi olduğunu, kurtarılmazsa  bu toprakların bir dönem tarihinin karartılacağını  ileri sürerek  burada tez elden kazıların başlatılmasının zorunlu olduğunu belirttiler.

Sempozyuma katılanlar daha sonra Labranda kazı alanını ziyaret ederek kazı heyetinden bilgiler aldılar ve Milaslı genç müzisyenlerin konserini dinlediler.

Devlet görevlilerinin rağbet etmediği ama Karia sevdalılarının  yoğun ilgi gösterdiği sempozyumda   ikinci gün  Prof. Dr. Ahmet Tırpan  “Lagina'da Hekate Kutsal Alanı”, Prof Adnan Diler “Pedasa'da Athena Tapınağı”, Prof.  Dr. Mustafa Åžahin “Asar Adası Kült Alanı”, Prof. Dr. Marcello Spanu “İasos'taki  Son Dönem Kazıları”, Doç. Dr. Bilal Söğüt “ Stratonikeia'nın Kutsal Yolları” , Doç. Dr. Suat Ateşlier Alabanda'da Artemis Tapınağı” başlıklı  sunumlarını yaptılar.

KARİA'NIN EN ÖNEMLİ TAPINAÄžI  PANAMARA'YI KİM KURTARACAK?

4. Karia, Karialılar Ve Mylasa  Sempozyumu  Milashan Otel'de Yapıldı.   Gazeteci yazar Olcay Akdeniz'in  Mimarlar Odası Milas temsilciliğinin sponsorluğunda düzenlediği  bu yılki sempozyum,  Milas'ın  yetiştirdiği Prof. Dr. Aşkıdil Akarca'ya (25 Ekim 1916- 3 Ekim 2010) adanmıştı.

Bu yılki sempozyumda bilim insanları  “Karia'nın Kutsal Kentleri ve Labranda” konularında bildiriler sundular. Ancak sempozyuma  Yatağan Termik Santrali'ne kömür sağlamak amacıyla Bağyaka Köyü'nün kaldırılacak olmasının Panamara Kutsal Alanı'na vereceği zararlar damgasını vurdu.

Bilim insanları, Zeus Panamaros'un,  Lagina ve Labranda ile birlikte Karia'nın üç kutsal alanından biri; ama en önemlisi olduğunu belirterek kurtarılmazsa bu toprakların bir dönem tarihinin karartılacağını ileri sürdüler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68