4 kurumun işbirliğinde 25 kursiyere “Girişimcilik Kursu”

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, İş-Kur ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen Girişimcilik Kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere belgeleri verildi.

4 kurumun işbirliğinde 25 kursiyere “Girişimcilik Kursu”
Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi, İş-Kur ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen Girişimcilik Kursu sona erdi.

Kursları başarıyla tamamlayan 25 kursiyer için Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası toplantı salonunda belge dağıtım töreni düzenlendi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İş-Kur İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi Prof. Dr. Kenan Güllü, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Süleyman Can ile kursiyerler katıldı.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, törende yaptığı konuşmada, Muğla’nın yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle Türkiye’nin sayılı yerlerinden olduğunu fakat girişimcilikte iyi yerlerde bulunmadığını ileri sürerek, Yatağan’da da girişimcilik istenilen seviyede olmadığını söyledi.

Zirai faaliyetlerin getirisinden dolayı bölge halkının girişimciliğe pek yönelmediğini kaydeden Çiçek, “Ben olumlu ifadeler kullanmaktan ziyada bir takım olumsuz şeyleri de ifade edeyim. Çok ciddi bir örnek verecek olursak süt potansiyelimiz var ama bakıyoruz civara, bir süt işletme tesisimiz var. Bunun dışında süt işleme tesisimiz maalesef yok. Yine tarıma dayalı birçok ürünümüz var fakat bunların paketleme, işleme tesislerinin bölgemizde olmadığını fakat bir Aydın, Çine’ye çıktığımız zaman haddinden fazla tesis olduğunu görüyoruz. Sırf Bencik Mahallemizde dahi ciddi bir manada süt potansiyeli var, arkadaşlara soruyoruz ‘ne yapıyorsunuz’ diye. Genelde sütlerin Yatağan dışına gittiğini görüyoruz. Girişimcilik ruhu biraz eksik kaldığı için bizler de örnek olsun diye bunları söylüyoruz. Mutlaka ihtiyaç olduğunun bir göstergesidir” diye konuştu.

Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerleri kutlayan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, yeni girişimcilerin ilçeye açacakları işletmelerin ilçe ekonomisine katkı sağlayacağını savundu.

Işık, yerel yönetim olarak her zaman esnafın yanında olduklarını belirterek, “Herhangi bir durumda da sizlerle olmanın mutluluğunu yaşayacağım. Özellikle sizleri kutluyorum. Bu kurslarda hanımların çoğunluklu olması beni biraz daha sevindiriyor. Okullardaki törenlerde bakıyoruz ki 10 çocuk varsa 9’u kız. Şuanda kadınlar Türkiye çapında bu konuda birinci. İnşallah hayırlı uğurlu olur” dedi.

Muğlalılara en iyi hizmeti vermek için gayret gösterdiklerini belirten Muğla Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü İlyas Sarıyerli, paydaş kurumlara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Süleyman Can da birer konuşma yaparak kursiyerleri kutladı.

Kursiyerler adına konuşan Durmuş Özler ise, kendilerine bu imkanı tanıyan kurumlara ve destek verenlere teşekkür etti.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47