banner80

4 Milyon TL’lik Yatırımla 150 Kişilik İstihdam

Hacıyakası Mevkiine yapılması planlanan çamaşırhaneye karşı çıkarak çamaşırhanenin çevreye zarar vereceğini iddia eden mahalle sakinlerine, çamaşırhane yetkililerinden cevap geldi. Çamaşırhane yetkilileri, 4 Milyon TL’ye kurulacak olan tesiste 150 kişinin istihdam edileceğini belirterek çamaşırhanenin çevrede her hangi bir kirlilik yaratmayacağını açıkladı.

4 Milyon TL’lik Yatırımla 150 Kişilik İstihdam
 Yatağan Merkez Atatürk Mahallesi Hacıyakası Mevkiine yapılması planlanan Mavi Safir Çamaşır Yıkama Fabrikaları’na ait çamaşırhanenin bölgeye ve çevreye zararlar vereceğini iddia eden mahalle sakinleri, imza kampanyası başlatarak çamaşırhanenin bölgeye kurulmasını istemediklerini belirtmişlerdi.

Mahalle sakinlerinin bilgi eksikliğinden ve verdikleri hizmetin yanlış ve eksik tanımlanması nedeniyle böyle bir tepkinin oluştuğunu belirten Mavi Safir Çamaşır Yıkama Fabrikaları Muğla Fabrika Müdürü Ercan Acar, yaptığı açıklamayla konuya açıklık getirdi.

Acar yaptığı açıklamada; “Ülkemize katma değer yaratma mücadelesinde olan bizler, 2004 yılından itibaren, ekonominin önde gelen sektörlerinden olan turizme hizmet gayesi ile çıktığımız yolda, 10. yılımızı doldurmak üzereyiz.

Bu süreç içerisinde, turizm sektörünün lider markalarına ve bu markaların gerek yurt içi özellikle de yurt dışından gelen misafirlerine, Profesyonel Çamaşır yıkama hizmeti ile “Mavi Safir” markamızla hizmetimizi sürdürmekteyiz.

Antalya bölgesinde yer alan 2 büyük fabrikamızın yanı sıra, Güney Ege’de yer alan büyük turizm gruplarına destek olmak üzere Muğla bölgemizde yer alan çamaşır yıkama fabrika yatırımımızı Yatağan bölgesinde sürdürmek amacındayız.

Üzerimize düşen görevlerimizi layığı ile yerine getirdiğimizden dolayıdır ki, hizmetimizi beğenen diğer turistik tesislerden de firmamıza yoğun talep olmuş ve bu bağlamda, hedeflerini daima yüksek tutan şirketimiz, 2014 Turizm sezonu için, Yatağan ilçesi Hacıyaka Mevkiinde arazi yatırımını gerçekleştirmiştir.

Bu yatırım esnasında, oldukça hevesli olan bizler tarafından, gerek şehir ekonomisine daha çok katkı koymak, gerekse daha çok sayıda vatandaşımıza iş imkanı sağlamak, istihdam yaratmak hazzı ile 2014 yılı için büyük bir şevk ve mutlulukla, planlama aşamasına geçilmiştir.

Bu aşamada, inşaat sürecine başlamadan önce, maalesef ki bazı ilçe sakinleri tarafından, bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğümüz, bizlerin, şirketimizin ve vermiş olduğumuz hizmetin yanlış ve eksik tanımlanması sebebi ile kamuoyu nezdinde soru işaretleri doğmuştur.

Tamamen dürüstlüğü ve verdiği sözleri tutmayı ilke edinen bizler, bu sebepledir ki, bu yanlış anlaşılmaları düzeltmek ve değerli ilçe sakinlerini doğru bilgilendirmek maksadı ile vermiş olduğumuz iş hizmetine dair, küçük yanlış anlaşılmalara sebep olan eksik bilgileri düzeltmek istemekteyiz” dedi.

“Kullandığımız tüm ürünler evsel nitelikte”

Mahalle sakinlerinin kafalarında soru işareti oluşturan konuların başında gelen çamaşırhanede kullanılacak kimyasallar hakkında bilgiler de veren Acar; “Firma olarak yapmış olduğumuz iş, çamaşır yıkamaktır. Tıpkı evlerimizde kullandığımız çamaşır makineleri ve çamaşır deterjanlarının yapmış olduğu işi, biz fabrikamızda yapacağız. Dolayısı ile evlerimizde dahi gönül rahatlığı ile kullandığımız çamaşır deterjanlarını, yumuşatıcılarını kullanacağız. Şirket olarak, anlaşmalı olduğumuz deterjan firması “Johnson Diversey”dir. Halk tarafından bilinen adı ile “OMO” deterjanlarını üreten firmadır. Dolayısı ile biz de, bu firmanın, evlerimizde güvenle kullanabildiğimiz ürünlerini, işyerimizde kullanacağız. Kullandığımız tüm ürünler evsel nitelikte “deterjan” olarak tabir edilen ürünlerdir” şeklinde konuştu.

“İnsan sağlığına zarar ve temas olmayacaktır”

Çamaşırhanenin atıkların Yatağan Belediyesi’nin atık su arıtma tesisine verilmeden önce kendi kuracakları tesislerde arıtıldıktan sonra belediyenin atık su arıtma sistemine boşaltılacağını belirten Acar; “Firma olarak, Yatağan bölgesine yatırım yapmayı seçmemizin baş sebeplerinden birisi, Yatağan Belediyesi tarafından kurulmuş olan, atık su arıtma tesisinin olmasıdır. Kaldı ki, kuracağımız fabrikamızın da arıtma tesis ve tertibatı mevcuttur.

Dolayısı ile fabrikada kullanılacak sular, önce tarafımıza ait sistemde doğaya verilebilecek düzeye getirilene kadar arıtılacak, bu düzeye kadar arıtılmış olan su, herhangi bir şekilde doğaya verilmeden, Yatağan Belediyesi’nin arıtma tesisine dökülecektir. Dolayısı ile çevreye ve insan sağlığına herhangi zarar ve temas kesinlikle olmayacaktır” dedi.

“Baca dumanını en alt seviyeye getireceğiz”

Mahalle sakinlerinin üzerinde durduğu diğer bir konu olan emisyon ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Acar; “Buhar enerjisini elde etmek için kullanmış olduğumuz kömürlü kazanımızı, yeni sistem teknoloji ile faaliyete geçireceğiz, gerek baca siklonu, gerekse baca içi filtreleme sistemi ile çıkacak baca dumanını en alt seviyeye getireceğiz. Bununla birlikte, devletin atadığı resmi kurumlar tarafından da düzenli olarak baca emisyon ölçümleri yapılacaktır. Yukarıda belirtilen bu 3 husus hakkında (kullanılacak deterjan, su arıtma, fabrika baca dumanı) sürekli olarak uzman kadrolar eşliğinde denetimler devam ettirilecek, kanunların belirttiği kurumlar tarafından denetlemelerimiz sürdürülecektir” şeklinde konuştu.

4 Milyon TL’lik yatırımla 150 kişilik istihdam

Hacıyakası Mevkiine kurulması planlanan tesislerin 4 Milyon TL’ye mal olacağını belirten Acar, kurulacak olan tesisin 150 kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi.

Acar; “Belirtmemiz gereken bir önemli husus da şu şekildedir. Bizimle aynı işi yapan muadilimiz diğer firmalar, ülkemizin çeşitli kentlerinde, şehir içinde, bina ve konutlar arasında hatta karşı karşıya konumda herhangi bir rahatsızlığa mahal vermeden faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Bizler ise, yapacağımız yeni fabrikamızı, şehir merkezine uzak, yakınında herhangi bir binanın bulunmadığı açık arazi üzerine planlamaktayız. Tabi ki uzak mesafemizde komşularımız vardır, fakat onlarla olan mesafemiz, herhangi bir rahatsızlığa meydan vermeyecek derecede fazladır.

Bizim en büyük amaçlarımızın başında, 4 Milyon TL (eski para ile 4 Trilyon) yatırımla kuracağımız bu fabrikamızda, 150 işçiye daha, 150 eve daha iş imkanı, istihdam yaratmaktır. Yaratacağımız bu istihdamın tamamına yakın bölümü Yatağanlı vatandaşlarımızdan sağlanacaktır.

Mavi Safir Laundry olarak, şirket prensibimiz ve çalışma politikamız, üst satırlarda da belirttiğimiz üzere “Dürüst olmak, dürüst iş yapmak” üzerine kuruludur. Bu bağlamda, siz değerli vatandaşlarımıza, eksik ve yanlış bilgileri düzeltmek, oluşabilecek yanlış anlamaları önceden engelleyebilmek adına, bu açıklamayı yapmayı kendimizce borç bilmiş bulunmaktayız” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 18:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
hörü yolaçan
hörü yolaçan - 7 yıl Önce

haşmet bey yatağan a hizmet getiriyor. istihdam sağlıyor. gençlerimize iş buluyor. siz daha ne istiyorsunuz. çamaşırhane geliyor kirden pastan kurtulacaksınız. memnun olmak lazım. haşmete karşı çıkanlar da chp li bu işte var bir terslik.

deştin
deştin - 7 yıl Önce

çimento fabrikasını kuramadık alın size çamaşırhane. tertemiz iş çimentoyu istemediniz bari bunu isteyin. haşmetten allah razı olsun yatağan için çalışıyor

hacıkırı
hacıkırı - 7 yıl Önce

haşmetin hakkını yemeyelim. yatağanı on beş yıl kirlettim. şimdi temizliyeceğim diyor. temizlikte çamaşırdan başlanır. aferin on beş yıldan sonra akıllandı yatağana hizmet ediyor. müdür olarakta ileninin eski başkanını alacakmış

caner kamacı
caner kamacı - 7 yıl Önce

işsizliğin had safada olan ülkemizde böyle yatırım yapan firmayı kutlamak ve yöre halkının sahiplenmesi gerekir fabrika maliyeti olan 4000.000.tl bankaya yatırıp her ay 40.000 tl alarak rahatına bakar ben böyle yaparım sizinlede uğraşmam işsizlik fazlaymış bana ne onuda oy verdikleri hükümet düşünsün

Yaşamak istiyorum
Yaşamak istiyorum - 7 yıl Önce

çimento fabrikası kurmak istediler moralimizi bozdular. şimdi o olmadı çamaşır yıkama fabrikası ile karşımıza çıktılar. bayır halkının kabul etmediği bir fabrikanın yatağana yamanması niçin belediye tarafından izin verilir. bu anlamakta zorluk çekiyorum. bizim sağlığımız üzerinden rahat yaşamak isteyenlere müsaade etmeyeceğiz. yıllardır termik santralinden çekiyoruz şimdide çamaşır fabrikasının baca gazından zehirlenmek istemiyoruz. bizi öldüremeyeceksiniz

yaşamak istiyorum
yaşamak istiyorum - 7 yıl Önce

sizin için sağlıktan önce para geliyarsa size söylenecek sözüm yok. başkasının sağlığı üzerinden rahat yaşamak isteyenler ancak sizin gibi düşünürlar

biraz bilinçli toplum olalım...
biraz bilinçli toplum olalım... - 7 yıl Önce

Yataganın kalkınmasını istiyorsak acılan iş ımkanlarına olumsuz bakmamalıyız.su devırde ne zararlı degıl kı ?hangınız cep telefonun sıze bır fabrıkadan daha cok zarar verdıgının farkındasınız? hepınızın coluk cocugu kanser ıle yuz yuze lutfen bunları goz onune alarak iş istihdamlarına olumlu bakın..ben unıversıte ogrencısı olarak yataganda calısabılecegım iş ımkanlarının olmasını istiyorum, buda benım en gerekli hakkım oldugunu dusunuyorum.eger olumsuz bır ıs olsaydı ınsanlar buna bukadar yatırım yapmazdı!!!yasamak istiyorsanız calışmanız gerekiyor...

reşat dalkıran
reşat dalkıran - 7 yıl Önce

mahalle arasında çevreye zararlı olan bir işletmeye karşıyız.yer seçimi çok yanlış.bu mahalle sakinlerine saygısızlıktır.


SIRADAKİ HABER

banner68