“5 Bin Köye 5 Bin Orman” projesi Yatağan’da yayılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın “5 Bin Köye 5 Bin Orman” projesi kapsamında Yatağan ilçesinde 133 bin fidanın dikilerek deliceler aşılandı. Yatağan Orman İşletme Müdürü, Alaşar Mahallesi’ndeki vatandaşlarla bir araya gelerek, proje hakkında bilgiler vererek projenin mahalle sakinleri için sağlayacağı avantajları anlattı.

“5 Bin Köye 5 Bin Orman” projesi Yatağan’da yayılıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından uygulamaya koyulan “5 Bin Köye 5 Bin Orman” projesi ülke genelinde dalga dalga yayılmaya devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında gelir getirici türlerden oluşan yeni ormanlar kuran Bakanlık, bu ormanları orman köylüsüne dağıtıyor.

Özellikle orman köylerinde yaşayan vatandaşlara ek gelir sağlamak amacıyla hayata geçirilen projede hak sahibi olan vatandaşlar, bu ormanlardan üretilen ürünlerin gelirine de sahip oluyor.

Köylünün ayağına giderek anlattı

Yatağan Orman İşletme Müdürü Eşref Şen, beraberindeki heyetle birlikte Alaşar Mahallesi’ne giderek vatandaşlarla bir araya geldi.

Şen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın uygulama koyduğu “5 Bin Köye 5 Bin Orman” projesi hakkında vatandaşları bilgilendirerek, bozuk orman alanlarının rehabilitasyonu ve orman köylüsüne gelir getirici ağaçlandırma çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Alaşar Mahallesi hudutlarında bozuk makilik alanlarda yapılması planlanan yabani delicelerin aşılanması ve bu alanlara aşılı zeytin, badem gibi gelir getirici tür ağaçlandırma projesi hakkında bilgiler veren Şen, “Bugüne kadar gelir getirici tür çalışmaları kapsamında Yatağan sınırlarında köylerimize yaklaşık 110 bin fıstık çamı, 10 bin ceviz fidanı, 10 bin badem fidanın dikildiği ve Şahinler-Yeniköy hudutlarında 3 bin delice zeytinin aşıladık. Bu projelerden köylülerimizin ileride ciddi gelirler elde edeceğini düşünüyorum” dedi.

Şen, Alaşarlıların Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nden taleplerini dinleyerek, “Bakanlığımız, Genel Müdürlüğümüz, Bölge Müdürlüğümüz ve İşletme Müdürlüğümüz, ormanlarımız kadar orman köylüsünü de düşünmektedir. Kırsal kalkınmada, ormanlarımız en önemli kaynaklarımızdır. Gelir getirici tür ağaçlandırma, gerek ekonomik gerekse biyolojik çeşitlilik açısında gelecek nesillere bırakılacak en önemli miraslarımızdır” diye konuştu.

Alaşarlılar ise, göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı Şen ve beraberindeki heyete teşekkür ettiler.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47