5 bin yıllık sporda, Fatih Ortaokulu’nun başarısı

Fatih Ortaokulu Bocce Takımı, Muğla’da düzenlenen Yıldız Erkekler Bocce müsabakaları sonucunda il ikincisi oldu.

5 bin yıllık sporda, Fatih Ortaokulu’nun başarısı
 Kökeni Anadolu’ya dayandırılan ve 5 bin yıl öncesinde oynandığı tahmin edilen Bocce (Petank) sporunun Yatağan’daki tek temsilcisi olan Fatih Ortaokulu Bocce Takımı, Okul sporları kapsamında Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen Yıldız Erkekler Bocce İl Birinciliği müsabakalarına katıldı. Muğla Atatürk Stadı’nda düzenlenen müsabakalarda, başarılı bir performans ortaya koyan Yatağan temsilcisi, il ikincisi olmayı başardı.

Okulun beden eğitimi öğretmeni Ercan Demircan yönetiminde, yaklaşık bir yıldır hazırlıklarını sürdüren Fatih Ortaokulu Bocce Takımı, müsabakalar sırasında Menteşe Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu’nu 14-8, Menteşe Cumhuriyet Ortaokulu’nu 14-6, Fethiye Çiftlik Ali Rıza Köse Ortaokulu’nu 14-2 yenerken, Menteşe Türdü 100. Yıl Ortaokulu’na 13-6 ve Menteşe Denizova Ortaokulu’na 13-7 yenildi.

Okul Müdürü Hakan Ünalan, il ikincisi olan takımın antrenörü Ercan Demircan ile sporcuları başarılarından dolayı kutlarken, takıma destek veren herkese teşekkür ettiğini açıkladı.

Bocce sporu nedir?

Bocce, bir spor dalı. Bu sporun kökeninin Anadolu'ya dayandığı ve MÖ 5000 yıllarında oynandığı tahmin edilmektedir. İlk çıktığı yıllarda cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan oyun, günümüzde tamamen yuvarlak ve sentetik malzemelerden yapılmış toplarla oynanmaktadır. Bugünkü şekliyle, ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve "bocce" adını da Romalılardan almıştır. En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Türkiye bocce ile 1991 yılında tanışmış, 2005 yılında "Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu"nun kurulmasıyla bilinen spor kimliğine kavuşmuştur.

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68