“5 Nisan Avukatlar Günü” düzenlenen törenle kutlandı

Yatağan ilçesinde, “5 Nisan Avukatlar Günü” düzenlenen törenle kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunan avukatlar, bağımsız yargının önemine dikkat çekti.

“5 Nisan Avukatlar Günü” düzenlenen törenle kutlandı

Yatağan ilçesinde, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle ilk tören Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreniyle kutlandı. Düzenlenen törende avukatlar saygı duruşunda bulunup, ardından İstiklal Marşı'nı okuyarak anıta çelenk sundu.

Törene, Yatağan Cumhuriyet Başsavcısı Erhan Birol, Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan ve avukatlar katıldı.

Törende konuşan Özsan, kutlama yapmaktan ziyade esas amaçlarının en temel hak olan kutsal “savunma hakkının” yerine getirilmesinde vazgeçilmez olan yargının kurucu unsuru olan avukatların ne zor koşullarda çalıştığımızı hatırlatmak olduğunu söyledi.

Özsan, yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:
“Her Sene Avukatlar Günü’nde tekrarladığımız sıkıntılarımızın çözümlenmesi gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz. Silahların eşitliği prensibine saygı duyulmasını, biz avukatların yargılamayı engelleyen değil yargılamayı tamamlayan bir unsur olarak görülmesini istiyor, savunma görevi nedeni ile savunduğumuz kişi ve kurumlarla özdeşleştirilmek istemiyoruz.  Yasa gereği eşit haklara sahip olan hâkim savcılar ile avukatlar arasında ast-üst ilişkisi kurulmaya çalışılmasını istemiyoruz. Her yıl sayı ve kontenjanları arttırılan hukuk fakültelerinin açılmasının sıkı kurallara bağlanmasını, avukatlık sınavının bir an önce getirilmesini istiyoruz. Yüksek seviyede artan hukuk fakültesi sayısı eğitimin niteliğini ve kalitesini düşürmektedir. Adeta bir angaryaya dönüşmüş olan zorunlu müdafilik ücretinin süresinde ödenmesini ve avukatlık asgari ücret seviyesine yükseltilmesini istiyoruz

Avukatlık hizmetlerindeki KDV’nin yüzde 18’den aşağıya çekilmesini zorunlu müdafilik ve adli yardım ücretlerinden vergi alınmamasını istiyoruz. İlçemiz özelinde ise adliye binası için artık somut adımlar atılmasını bekliyoruz. Yıllardır Muğla ilinde kendine ait bir adliye binası olmayan tek ilçe Yatağan’dır. Hükümet Konağında bir buçuk kata sıkışmış durumda yetersiz fiziki koşullar altında sağlıklı yargısal faaliyet yapılması mümkün değildir. Yıllardır devam eden adliye binası sorununa ilişkin en kısa sürede somut adımlar atılmasını ve Yatağan’ın en kısa sürede kendi adliye binasına kavuşmasını bekliyoruz. Savunma hakkına saygının tam olarak sağlandığı, mesleğimizin onur ve saygınlığının korunduğu, birlik ve beraberliğimizin arttığı Hukuk kültürü ve adalet duygusunun geliştiği bir Türkiye dileğiyle 5 Nisan Avukat Gününü kutluyor, saygılar sunuyorum.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER