banner80

5 Nisan Avukatlar Günü Kutlandı

Muğla Barosu Yatağan İlçe Temsilcisi Avukat Halil Arslan, “Avukatların vergi yükü azaltılmalı, ödedikleri KDV miktarı düşürülmeli, CMK ve Adli Yardım ücretlerinden vergi alınmamalıdır” dedi.

5 Nisan Avukatlar Günü Kutlandı
 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla cumartesi günü Atatürk Anıtı önünde çelenk töreni düzenlendi. Saat 10.00’da başlayan tören, Atatürk’ün huzuruna çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Muğla Barosu Yatağan İlçe Temsilciliği’nce düzenlenen törende konuşan İlçe Temsilcisi Av. Halil Arslan, avukatların yaşadığı sorunlara vurgu yaparak bu sorunların çözülmesini talep etti.

Avukatların adil yargılamanın olmazsa olmazı olduğunu belirten Av. Arslan, yaptığı konuşmada; “Avukatlar yargılamanın üçayağından biri olarak, yargılamanın her aşamasında önemli görevler üstlenmektedirler. Avukat; adil yargılamanın olmaz ise olmazıdır. Bu nedenle, barolar ve avukatlar, her türlü baskıdan uzak, bakanlık vesayetinden arınmış, güvenceler ile donatılmış ve bağımsız olmalıdırlar. Ancak, son yıllarda avukatlık mesleğine saldırılar artmış, mesleğimiz aşındırılmak istenmiştir. Taslak halinde bulunan Yeni Avukatlık Yasası hâlâ çıkarılamamış, özgür savunmanın yolu açılamamıştır.

Avukatlık serbest bir kamu görevidir. Bu nedenle bazı ayrıcalıklar ile donatılmalıdır. Hazırlanan Avukatlık Yasası taslağında, mesleğimiz güçlendirilmeli, örneğin delil toplayabilme yetkisi tanınmalıdır. Maddi ve manevi olarak mesleğimiz özendirilmelidir. Türkiye’deki avukat ihtiyacına göre hukuk fakülteleri açılmalı, eğitim standardına uymayan okullar kapatılmalıdır. Avukatlığa giriş sınavlı olmalı ve avukatlık için değişik kademelerden geçiş zorunlu hale getirilmelidir. Avukatların vergi yükü azaltılmalı, ödedikleri KDV miktarı düşürülmeli, CMK ve Adli Yardım ücretlerinden vergi alınmamalıdır. CMK ücretleri asgari ücret tarifesi seviyesine yükseltilmelidir. Yeni yasa ile uzlaştırma sadece avukatlar tarafından yapılabilir hale getirilmelidir” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68