5 Nisan Avukatlar Günü Yatağan’da kutlandı

Muğla Barosu Yatağan Temsilciliği, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk sundu. Avukatlar, çelengin ardından basın açıklaması yaparak haksızlıkları ve hukuksuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söylediler.

5 Nisan Avukatlar Günü Yatağan’da kutlandı

Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Avukat Bilal Yavuz Özsan ve avukatlar, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk anıtı önünde bir araya geldi.

İlçe temsilciliğinin çelengini anıta sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Burada konuşan Özsan, kendilerine üzerinde avukatlık yapabilecekleri bir vatan ve cumhuriyet bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile, vatan için canından olan şehit ve gazilere, hukuk mücadelesinde yaşamını yitiren üstat ve meslektaşlarına minnet, rahmet ve saygılarını ifade etti.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı olarak Türkiye’nin ve mesleklerinin zor günler geçirdiğinin altını çizen Özsan, “Bu korona günlerinde zor koşullarda sağlıklı kalmaya çalışarak mesleğimizi ifa etmekte, hakkı savunmakta, adalet aramaktayız. Salgın yönünden yaşadığımız sıkıntıların yanında ülkemizde bir de ve özellikle biz hukukçuları yakından ilgilendiren, ülkemizin ‘Hukuk Devleti’ niteliği ile bağdaştıramadığımız sorunları da yaşıyoruz” dedi.

Yaşadıkları sorunları dile getiren Özsan, “Bu günlerde, Anayasa Mahkemesi kararlarının, yasama, yürütme ve yargı organları, idari makamları, gerçek ve tüzel kişileri bağladığı Anayasamızın amir hükmü olduğu halde Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmadığını gördük. Anayasa Mahkemesi kararlarını– uygulamak zorunda olmadığını söyleyebilen idareciler gördük. Anayasa Mahkemesinin kapatılmasını isteyebilen siyasiler gördük.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin onaylayarak yürürlüğe koyduğu, İstanbul Sözleşmesinden tek bir kişinin iradesiyle çıktığımızı ilan eden kararlar gördük.

Yargıda uygulayıcıların sosyal medya tepkilerine göre hareket ettiğini, yargının adil olduğuna duyulan inancın hiç olmadığı kadar azaldığını gördük.

Yargı reformu olarak sunulan çözümlerin aslında hiçbir çözüm getirmediğini, asıl yapılması gereken reformların yapılmadığını, reform olarak sunulanların ise yeni sorunlara neden olduğunu gördük.

Mesleğimiz özelinde ise ne yazık ki saldırıya uğrayan, darp edilen, öldürülen, meslektaşlarımızı gördük.

Ve daha sayabileceğimiz nicelerini gördük de, yasaların kişi ve kurum göz etmeksizin uygulandığı adalet duygusunun sağlandığı demokratik bir hukuk devletinde mesleğimizi rahat ve huzurlu olarak ifa ettiğimiz bir gün görmedik.

Ancak, biz avukatlar hukuka ve hukukun üstünlüğüne olan inançla hakkı savunmaya haksızlıkları, hukuksuzlukları dile getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68