6. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı, gerçekleştirilen törenin ardından yoğun bir katılımla kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuara katılan Yatağanlı firmalar ise ziyaretçilerin akınına uğradı.

6. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı
 Milas’taki TARİŞ Pamuk Depoları’nda düzenlenen törenin ardından kapılarını ziyaretçilere açan 6. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı, yoğun bir ilgiyle karşılandı. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Expolin Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan, fuara katılımın diğer yıla göre ciddi derece artış gösterdiğine dikkat çekerek Milas’ın kapsamlı bir fuar alanına ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Fuara destek veren kurumlara ve firmalara teşekkür eden Erdoğan, fuarların önemine işaret ederek yapılan ortaklıklarla Antalya’da uluslar arası bir fuar açılacağının müjdesini verdi.

Erdoğan’ın ardından kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bu yıl 6.’sı düzenlenen fuarın herkes tarafından kabul edildiğine dikkat çekerek, fuarın büyük bir başarı olduğunu belirtti. Yöre çiftçisinin, üreticisinin fuardan bir hayli faydalandığını anlatan Tokat, “Başta sayın valimize, kaymakamımıza, belediye teşkilatımıza, Tarım Bakanlığı teşkilatına, ziraat ve ticaret odalarına, fuar firmamıza ve destekleyen kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Bu fuarın fikir babası Milas Ziraat Odası Başkanımız İsmail Atıcı ve bu alanı bize sağlayan TARİŞ Pamuk Kooperatifi'ne özel teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Nüfusun büyük bir bölümü bu sektörden faydalanıyor”

Törende konuşan bir diğer isim olan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Muğla’nın nüfusuna bakıldığında zannedildiği gibi sadece turizmin değil, tarım ve hayvancılığın da önemli olduğuna dikkat çekti. Köyden kente göçün engellenmesi, üretimin arttırılarak sürdürülebilmesi için çiftçinin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Gürün; “Muğla birçok tarımsal üründe Türkiye’de ve dünyada ilk üçün içinde yer alıyor. Bir kere Muğla’nın çam balı, kekiği, zeytini oldukça önemli bir noktada. Gerekli desteklemelerle ve bu tür fuarlarla birlik içerisinde gelişimi sağlamaya devam etmeliyiz.” diye konuştu.

“Gayri milli safi hâsıla 62 milyar dolar oldu”

Türkiye'nin tarımsal gayri safi milli hâsılasının 62 milyar dolarlara yükseldiğine dikkat çeken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, bölge hakkında ayrıntılı bilgi aldığını belirterek konuşmasında şunları kaydetti:

“Türkiye olarak tarımda dünyada on birinci büyük ekonomiden yedinci büyük ekonomiye, Avrupa'da en büyük ekonomiye geldik. Tarımsal gayri safi milli hasılamız 23 milyar dolardan 62 milyar dolara geldi. 75 milyon nüfusumuzu besleyip üzerine 35 milyon turist ağırlıyoruz. 18 milyar dolar da tarımsal gayri safi milli hasılamız içinde ihracat yapıyoruz. Muğla'nın da bunda çok büyük payı var. Muğla ihracatta da özellikle su ürünleri, örtü altı meyve sebzeyle büyük katkı yapıyor.”

Çevre duyarlılığına vurgu yapıldı

Törende konuşan MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, tarımın içinden gelen biri olduğuna dikkat çekerek fuarın kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Gelişimi çevre duyarlılığı ile birlikte sürdürmenin önemli olduğunu belirten Erdoğan, Milas’a kurulması planlanan termik santrallerin ciddi sorunlara neden olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Milas’a Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması için elinden geleni yaptığını kaydeden AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Milas’ın yeni bir fuar alanına ihtiyacı olduğunu gözlemlediğini belirterek; “Bu fuarın altıncısının düzenlenmesi son derece önemli. Ancak bu fuar alanının ilçemize daha da yakışır bir hale getirilmesi gerekiyor. Ben Milas'a Organize Sanayi Bölgesi kazandırılması konusunda yaptığım çalışmalar gibi yeni bir fuar alanı için de elimden gelen desteği vereceğim.” dedi.

Törenin son konuşmasını gerçekleştiren Muğla Valisi Amir Çiçek ise Muğla’nın sadece turizmle değil tarım ile de güçlü bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, bu potansiyelin geliştirileceği noktasında umutlu olduğunu kaydetti.

Protokol üyeleri, konuşmaların tamamlanmasıyla kesilen açılış kurdelesinin ardından 168 firmanın stant açtığı fuar alanını gezdi. Yoğun bir kalabalığa sahne olan fuarda düzenlenen zeytinyağı tadım etkinliğinde, üreticiler en doğal ve lezzetli zeytinyağı için kıyasıya yarış verdi. TARİŞ Kooperatifi Müdürü Emin Öngel’in başkanlığını yaptığı jüri gerçekleştirdikleri tadım değerlendirmesinin ardından dereceye girenleri açıkladı.

Firmaların standına yoğun ilgi

Fuara katılan firmalar arasında yer alan Tümosan Muğla Bölge Bayisi İltur, Emin Römork, Karakuş Ticaret, Erkunt Muğla Bölge Bayisi Demircioğlu Traktör, Tekin Tarım, Moto-Market ve Deutz-Fahr Muğla Bölge Bayisi Özsoylar, fuarı takip eden vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68