6 uygarlığa ev sahipliği yapan Stratonikeia, bilim adamlarını ağırladı

Muğla’da düzenlenen 1. Uluslararası Anadolu Uygarlıkları Sempozyumu’na katılan yerli ve yabancı bilim adamları, sempozyumun ardından Yatağan ilçesinde bulunan 2 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.

6 uygarlığa ev sahipliği yapan Stratonikeia, bilim adamlarını ağırladı
 Türk Tarih Kurumu Başkanlığı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından Muğla’da düzenlenen 1. Uluslararası Anadolu Uygarlıkları Sempozyumu’na katılan yerli ve yabancı bilim adamları, sempozyumun sona ermesinin ardından Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’nde bulunan “Gladyatörler Şehri” Stratonikeia Antik Kenti’ne gelerek incelemelerde bulundu.

Kurulduğu günden bu yana Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet uygarlıklarına ev sahipliği yapan Stratonikeia Antik Kenti’nin Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt eşliğinde antik kenti gezen prehistorik dönemden günümüze her biri farklı bir dönemde uzman bilim adamları, kent ve kazılar hakkında Söğüt’ten bilgiler aldı.

Bilim adamlarıyla birlikte Stratonikeia’da yapılan incelemeyle, antik kentin zenginliğini ve kültür uyumunu farklı gruplardan hocalar ve araştırmacılarla paylaşma şansı bulduklarını ifade eden Söğüt, muhabirimize yaptığı açıklamada, inceleme yapan grubun içerisinde prehistorik, Ortaçağ, Bizans ve Osmanlı, Cumhuriyet dönemlerle ilgili çalışma yapanların olduğunu söyledi.

Stratonikeia’yı bilim adamlarıyla birlikte gezmenin büyük bir şans olduğunu dile getiren Söğüt, “Gelenler çok memnun kaldılar. Bu bizim için de bir gurur meselesidir. Böylelikle, Stratonikeia’da yapmak istediğimiz Antik Dönem’den günümüze kadar devam eden bu kültür bütünlüğünü ve tarihsel süreci onlarla paylaşmış olduk. Bizim için de sevindirici bir gelişme oldu” ifadelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68