600 YILLIK HAMAM YIKILDI

600 YILLIK HAMAM YIKILDI

Maden şirketi bir avuç kömür için 600 yıllık tarihi hamamı acımadan yıktı. Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Yeşilbağcılar köyünde, koruma altında bulunan tescilli tarihi eser niteliğindeki 600 yıllık hamam, özel bir maden şirketi tarafından yıkıldı.
Tarihi hamamı yıkan maden şirketine tepkiler çığ gibi büyürken, köylüler ve Anıtlar Kurulu suç duyurusunda bulundu.
Muğla’da kömür yatağı üzerinde bulunduğu için 10 yıl önce istimlak edilerek boşaltılan Yatağan’ın Yeşilbağcılar köyündeki 1400 yılında yapılan ve koruma altında olan Osmanlı Hamamı, bölgede kömür madeni çıkaran özel bir maden şirketine ait iş makinalarıyla yıkıldı. Olayın durulmasının ardından bölgeye giden Yeşilbağcılar muhtarı Mefhar Tüzün jandarmaya haber verdi. Jandarma ve Anıtlar Kurulu’na bağlı yetkililer olay yerine gelerek tutanak tuttu ve savcılığa suç duyurusunda bulundular.
Köyde, Pirli Bey Camisi, hemen yanındaki türbe ve 3 konağın da tescilli tarihi eser olduğunu söyleyen muhtar Tüzün, “Hamam da koruma altında olan eserlerden biriydi. Önceki yıl da Pirli Bey Camisi’nin minare külahı çalındı. Köy her ne kadar boşaltılmış olsa da tarihi yapılar Vakıflar Bölge Müdürlüğü korumasında. 600 yıllık hamamı yıktılar. Bu tarihi hamamı sahipsiz bıraktılar. Olay karşısında bölge halkı olarak çok üzüldük. İçimiz acıyor” dedi.
RODOS SEFERİ SIRASINDA YAPILDI
Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi sırasında bölgede konakladığını hatırlatan muhtar Tüzün, “Sefer sırasında askerlerin yıkanması için yapılmış, hatırası ve önemi olan tarihi yapıdan ne istediler bilmiyoruz. Köyün bulunduğu alanda kömür rezervi bittiği için bu haliyle bırakılmıştı. Yüzlerce bina içinde neden hamama saldırdılar merak ediyoruz. Jandarma ve Anıtlar Kurulu tarafından tutanak tutuldu. Tutanakla birlikte muhtarlık olarak ve Anıtlar Kurulu ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

Selahattin Birgili

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68