7-19 Yaş Aile Eğitimi Sona Erdi

Veliyle öğrenci arasındaki iletişimi artırmak amacıyla İlçe Milli Eğitim’in projesi olan 7-19 Yaş Aile Eğitimi sona erdi. Eğitime katılan velilere, düzenlenen törenle belgeleri takdim edildi.

7-19 Yaş Aile Eğitimi Sona Erdi
 26 Kasım tarihinde başlayan, iletişim becerilerini güçlendirmek, birlikte büyüyebilmenin önemini fark ettirebilmek, hatalı anne-baba tutumlarını fark etmelerine ve doğru tutum ve davranışta bulunabilmelerine destek olmak, risk faktörlerini tanıyarak uygun tedbirleri almalarını sağlamak, çocuklarıyla yaşadıkları çatışmaları nasıl çözebileceklerini öğretmek ve geleceği daha sağlıklı bir şekilde planlayabilme becerisi kazandırmak amacıyla geliştirilen 7-19 Yaş Aile Eğitimi 14 Ocak tarihinde sona erdi.

Eğitimlerin sona ermesi nedeniyle Yatağan Atatürk İlkokulu ve Cumhuriyet İlkokulu’nda belge töreni düzenlendi.

7-19 Yaş Aile Eğitimi’ne Atatürk İlkokulu’nda 18 veli, Cumhuriyet İlkokulu’nda ise 17 veli katılırken belge törenine Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ceylan katıldı.

Cumhuriyet İlkokulu Rehber Öğretmeni Sevgi Oral ve Atatürk İlkokulu Rehber Öğretmeni Oya Karadağ tarafından verilen eğitimler sonunda belge almaya hak kazanan velileri kutlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ceylan, ailelere verilen eğitimin son derece önemli olduğunu, ailenin lisani hallerinin, çocuklara karşı tutumlarının, çocukların davranışlarında ve ilerideki yaşamlarında müspet veya menfi tesirler bırakabileceğini kaydetti.

Her iki törende de konuşan Ceylan; Çağdaş ve ileri toplumlarda, başlanılan her yeni iş, mesleği hatta ilgi duyduğumuz hobilerimizi bile gerçekleştirmek için bir eğitim sürecine ihtiyacımız vardır. Hayatımızda biz yaşadıkça bizimle birlikte yaşayan bir kimliğimiz vardır "Anne-Baba" olmak. Anne baba olma ile ilgili ülkemizde eğitim süreçleri yeni yeni başlamaktadır. Çocuğumuzun doğumundan yetişkin olup kendi ayakları üzerinde durana kadar onu büyütürken karşılaştığınız zorluklarla nasıl mücadele edeceğimiz, problemlerimizi nasıl çözeceğimiz konusunda çevremizden gördüğümüz anne babadan kalma usullerle çocuklarımıza yardım etmeye çalışırız. Bu yöntemlerin bazıları eksik bazıları yanlıştır. Bazen faydadan çok zarar verir. Aynı zamanda biz anne babalara da çaresizlik ve umutsuzluk duyguları yaşatmaktadır. Çocuklarımızı büyütürken onların evde yaşadığımız çatışmalarını bilinçli çözmek için, çocuklarımızı daha iyi tanıyıp onların duygusal, sosyal, bilişsel gelişimlerine doğru katkıda bulunmak için aile eğitimlerimize katılımınızı önemsiyoruz” dedi.

Genellikle bayan velilerin katıldığı eğitimlere Atatürk İlkokulu’ndan bir erkek velinin katılması ise dikkat çekti.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER