7. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı

Milas ilçesinde bu yıl yedincisi defa düzenlenen Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 187 firmanın katılımıyla kapılarını ziyaretçilere açtı.

7. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı
 Muğla Valisi Amir Çiçek, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, çevre ilçelerin belediye başkanları, sivil toplum örgütü yöneticileri, siyasi partilerin temsilcilerin de katılımıyla fuar açıldı. Expolink Fuarcılık organizasyonuyla önümüzdeki pazar gününe kadar açık kalacak fuarda, 187 firma yer aldı. Fuarda, tarım teknolojileri, tarımsal mekanizasyon, hayvancılık teknolojileri, balıkçılık ve ürünleri, yem, tohum, fidancılık, sulama, seracılık, ambalaj, gıda ve teknolojileri ürünleri yer alıyor.

Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye'nin hiçbir yerinde topluca bin 500 kişinin katılımıyla bir açılışın gerçekleşmediğini söyledi. Erdoğan, "Bugün 187 firma fuarımıza katıldı. Türkiye'nin 28 ilinden gelen firma var burada. Geçen yılın istatistiklerine baktığımız zaman da yaklaşık 42 ilden de ziyaretçi çekebilmişiz. Geçtiğimiz yıla göre bakıldığı zaman fuar alanımızın yüzde 25 büyüdüğünü, firma sayımızın da yüzde 22 büyüdüğünü belirtmek istiyorum" dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, tarım fuarlarının önemine dikkati çekerek, "Ortak aklı uygulamaya koyarsak her işi çok rahatlıkla başarırız. Bu gibi fuarlar, büyük emekler verip bizlere ürünlerini ulaştıran çiftçilerimizin sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından görebilmeleri için son derece önemli" dedi.

Tarımdaki geliri artırarak köyden kente göçü durması için çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayan Gürün, "Köylerimizin boşaltılmadan onların hayvancılıkta, ziraatta, meyve de her türlü alanda ürettikleriyle rahatça geçinebilir hale gelmelerini gerçekleştirmemiz lazım.  Muğla için stratejik bir konu. Turizm küstüm otu gibidir, küçük hadiselerde büyük etkilenir. Birden düşükler, çıkışlar yaşanabilir ama tarım her zaman için çok önemli ve sürdürülebilir kalkınma modelidir" diye konuştu.

Protokol üyelerinin konuşmalarının ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68