“8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, mülki amir, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mesajlar yayınlayarak kadınların bu özel gününü kutladı.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun”
 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Muğla Valisi Amir Çiçek, AK Parti Muğla Başkanı İhsan Küreci, Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, birer mesaj yayınlayarak, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Güçlü Türkiye, güçlü kadınlarla mümkün olur

8 Mart’ın dünyada kadınların hayatın tüm alanlarında yaşadığı ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı ve daha eşit bir dünyada yaşama isteklerinin simgesi haline geldiğini belirten Vali Çiçek, “Ülkemizin her anlamda çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için özellikle kadınlarımızın haklarının korunması, onlara değer verilmesi ve desteklenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda son yıllarda kadınlarımızın siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda daha çok yer alması için devletimiz çalışmalarını sürdürmektedir” diye konuştu.

Sadece güçlü kadınların bulunduğu bir toplumla güçlü Türkiye’nin yaratılabileceğinin altını çizen Çiçek, “Toplumsal cinsiyet farklarının ortadan kalktığı, kadınların her konuda söz sahibi olduğu bir toplumun oluşması sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunacağı yadsınamaz bir gerçektir. Eğitimli, kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran kadınların yaşadığı bir toplum daima güçlü olur” dedi.

“Ülkemizi ve insanlığı daha ileri götürecek olan da kadınlarımızdır”

Ak Parti İl Başkanı İhsan Küreci 8 Mart Dünya Kadınlar günü için yayımladığı mesajda, Türk toplumu ve kültüründe seçkin ve saygın yeri olan kadınların, hak ettiği saygıyı gördüğü sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diledi.

Mensubu olduğu medeniyetin cenneti ayaklar altına sermiş ve kadınların hakkını her zaman savunan bir medeniyet olduğunu belirten Küreci, “Kadına şiddet başta olmak üzere, kadınlarımıza yapılacak her türlü baskı, hakaret ve ayrımcılığı, insanlığa yapılmış bir ihanet olarak görüyorum. Kardeşliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde kadınlarımızın birleştirici ve bütünleştiriciliğine ihtiyacımız var. Savaşların ve kavgaların son bulması, daha aydınlık yarınlar ancak kadınlarımızın gayretleriyle olacağı inancındayım. Umut ediyorum ki ülkemizin birlik ve beraberliğinin de en büyük güvencesi kadınlarımız olacaktır. Ülkemizi ve insanlığı daha ileri götürecek olan da kadınlarımızdır” ifadesinde bulundu.

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun”

8 Mart 1857’de, Amerika’nın New York kentinde tekstil fabrikasında çalışan kadın işçilerin, erkeklerle eşit haklara sahip olabilmek adına başlatmış oldukları mücadelenin, kadınların çalışma hayatında daha iyi şartlara sahip olma mücadelesinin başlangıcı ve o günden bugüne, tüm dünyada, heyecanından bir şey kaybetmeden kutlanmaya devam eden özel bir gün olduğunu belirten Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ise, açıklamasında, “Bugün Türkiye’de hergün şiddete maruz kalan kadınlar vardır. Bugün Türkiye’de hâlâ töre cinayetleri işlenmekte, kimi yörelerde kız çocuklarının okumaları engellenmektedir. Cehalet kadının en büyük düşmanıdır. Kadınların karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümünde, yasal düzenlemelerin elbette büyük önemi vardır ama yaşanan sorunların büyük bölümünün kadına bakış açısındaki çağdışılıktan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Türkiye kadına dair sorunları, yasalarla olduğu kadar, o yasaların uygulanmasıyla, eğitimle ve kadınların varolan haklarının farkına varmasıyla aşacaktır” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96