8 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan yaklaşık bin 500 işçi, 8 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

8 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar
 Yatağan'da, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) üyeleri, iş bırakma eylemi yaptı.

Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmeleri bünyesinde çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikası üyesi işçiler, özelleştirmeye tepki amacıyla sendikaların Yatağan şubelerinin aldığı eylem kararı doğrultusunda 8 saatlik iş bırakma eylemine gitti.

Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi'nin (GELİ) özelleştirilmesine karşı Yatağan Termik Santrali önünde toplanan işçiler, basın açıklaması yaptı.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik, yaklaşık bin 500 işçinin katıldığı eylemin saat 16.00'ya kadar süreceğini bildirdi. Erçelik, 436 gündür direnişte olduklarını belirterek, "İşimize, aşımıza, geleceğimize sahip çıkma adına, bu mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu kararlılık doğrultusunda  bugün çalışmama hakkımızı kullanıyoruz" dedi.

Erçelik, yaptığı konuşmada, şöyle konuştu:

“Aylardır yapılmak istenen özelleştirmeye karşı işimize, aşımıza, bölgemize, geleceğimize ve ülkemize sahip çıkarak demokratik olgunluk ve kararlılık içinde bir mücadele yürütüyoruz. 436 gündür direnişteyiz. AKP hükümeti 12 yıldır devlet ihaleleriyle, özelleştirmelerle, taşeronlaştırmalarla besleyip oluşturduğu kendi yandaş sermaye sınıfına yeni sermayeler yaratmakta kararlı. Bizde Santrallerimizi ve kömür ocaklarımızı sattırmamakta kararlıyız. Haklı mücadelemizin sonunda bir bedel ödenecekse ona da hazırız.”

Açıklamanın ardından işçiler iş bırakma eylemini başlattı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68