81 yıldır, özlem, minnet ve saygıyla!

Yatağan ilçesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 81’inci ölüm yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Burak Alper Kuş
81 yıldır, özlem, minnet ve saygıyla!

Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. yıl dönümü nedeniyle ilk tören Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Hava Tabip Binbaşı Serkan Sorkaç ve Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün anıta çelenk koymasıyla başlayan törende, saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Sosyal Tesislerinde düzenlenen anma töreni ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Recep Başpınar, “Her insan kuşkusuz ki doğar, büyür, yaşar ve ölür. Bu değişmez gerçek yaşamakta olan her kişi tarafından bilindiği halde asırlar boyunca ölümsüzlük, insanoğlunun fani dünya hayatında ulaşmak istediği en önemli hedeflerden biri olmuştur. Fakat bunun birlikte toplumların hayatlarında öyle kimseler vardır ki onlar cismen tıbben ölmüş sayılsalar da manen ve ruhen hiçbir zaman ölmezler. Bu kimseler bir buluşla, bir aşıyla ya da bir zaferle dünyayı daha yaşanılır bir yer yaparak ölümsüz olmanın anahtarını elde etmişlerdir” dedi.

Başpınar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İşte Atatürk bahsettiğimiz özelliklerinden dolayı yaptıklarıyla sadece ülkemiz ve milletimiz adına değil, aynı zamanda dünya platformunda belli bir yere gelerek bunu başarmış, kabiliyetli bir komutan, eşsiz bir reformcu, zeki bir siyasetçi ve ülke kuran büyük bir devlet adamıdır. Herkesin bildiği gibi Atatürk’te var olan bağımsızlık tutkusu ve aşkı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasında başta gelen faktörlerden biri olmuştur. Keza Atatürk, ‘Ya istiklal ya ölüm’ demek suretiyle Türk milleti ile birlikte büyük bir bağımsızlık savaşına girişerek dünyanın önde gelen sömürgeci güçlerine karşı dünya tarihindeki en büyük zaferin mimarı olmuştur. Bu yönüyle tektir ve bir o kadar da mukaddestir. Diğer taraftan kazanılan zaferden sonra ortaya koyduğu duruşu ile bilhassa ‘Yurtta barış, dünyada barış’  ilkesine bağlı kalınarak bundan sonra izlenecek yol haritası ve de tüm dünya devletlerinin saadeti ve mutluluğu ve dünya barışı için yapılması gerekenler ile ilgili ortaya koyduğu öngörüleri tüm dünya devletlerinin ve devlet adamlarının istisnasız takdirini ve beğenisini kazanmıştır.”

Konuşmanın ardından, "Sen Mustafa Kemal’sin" adlı oratoryo izleyiciler tarafından büyük beğeni aldı. 10 Kasım nedeniyle düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle tören son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68