9 Åžubat Sigarayı Bırakma Günü

9 Åžubat Sigarayı Bırakma Günü

9 Åžubat Sigarayı Bırakma Günü

Yatağan Toplum Sağlığı Merkezi,nden Bilgilendirme

9 Åžubat her türlü kötülüğün başlangıcı olan sigaranın bırakılması günüdür. İnsan sağlığının ve gençliğin düşmanı çağın nükleer bombası olan sigaranın insan ömrünü her gün 15 dakika kısalttığı kesinlik kazanmıştır.

Sigara kullanımı halk sağlığını tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Sigara "Çabuk ulaşılabilir olması sebebiyle gençler arasında sigara içmek oldukça yaygındır. Gelişmiş ülkelerde 12-17 yaş arasındaki her 5 ergenden birinin sigara tiryakisi olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir. Sigara kullanımı başlı başına zarardır. Gençler için ise adeta mayınlı bir tarladır. Åžu gerçeği de unutmayalım. Sigara içen gençler aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir. Çünkü sigara, kişinin öteki kötü alışkanlıklara karşı direncini de azaltmaktadır. Aslında sigarayı ilk içen genelde haz almaz, ancak ısrarla kullandığında bir süre sonra zevk duyar. Bazıları sadece meraktan sigaraya başlar, içmekle büyüdüklerini ve havalı olduklarını zannederler. Derken, ardından bağımlılık gelir. Çocuğunun sigaraya başlamasını istemeyen anne-babanın başta kendisinin kullanmaması gerekir. Elindeki sigarayla oğluna nasihat eden babanın etkisinin ne derece olacağına siz karar verin. Çocuklara sigaranın zararlarından ve bağımlılıktan kurtulmanın zorluğundan bahsetmekte yarar vardır. Çocuğunuzun sigara içip içmediğini araştırmalı, bu konuda meraklı olmalı ve fakat onu sıkboğaz da etmemeniz gerekir. Sigaraya gençlik döneminde alışmayan birinin tiryaki olması zordur. Çünkü sigara içenlerin yüzde 95'i sigaraya 21 yaşına kadar başlamışlardır. Çocuğumuzun sağlıklı, mutlu ve kendinden emin bir hayata adım atmasını sağlamanın en önemli yolu, ona kendini iyi hissettirecek şeylerden söz etmenizdir. Kendilerini sevmeye başlamaları onları sağlıklarına kavuşturacaktır. Bedenimizin de bir emanet olduğunu, kendimizi seviyorsak onu korumamız gerektiğini bilmelidirler.” dedi.

Aktif ve pasif sigara içiciliğinden ölümlere, hastalıklara, kalıcı sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmektedir. Sistematik mücadele verilememesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2000-2024 yılları arsında 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir. Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Dolayısıyla sigara kullanımın önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Ayrıca sigara kullanımı sadece toplumu sağlık açısından bu şekilde tehdit altında iken bu konu ile mücadele ederken akıldan çıkartılmaması gereken önemli diğer nokta ise kişi ve ülke bütçesine verilen büyük zarardır. Sigara kullanımının maliyeti sadece sigara satın alırken ödenen ücret değildir. Ülkemiz bütçesine verilen zararın boyutları başta olmak üzere tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına bağlı ortaya çakan tüm hastalıkların tedavisi, çalışma hayatının sekteye uğraması, bu nedenle yaşanan işgücü ve üretimdeki potansiyel kaybı da dahil tüm boyutları ile değerlendirildiğinde devasadır. Bu açıdan bakıldığında onlarca kronik ve öldürücü hastalığa neden olan sigara bağımlılığı ile savaş ve genel olarak tütün kontrolü konusu halkın sağlığının geliştirilmesi alanında en öncelikli konudur.

Ülkemizde sigaraya karşı mücadelede özellikle kamusal alanda sigara kullanımının önlenmesine yönelik “ Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa” önemli bir aşamadır. Dumansız hava sahası konusunda bilinçlendirme yaparak vatandaşlarımız üzerinde farkındalık yaratılması pek çok bakımdan önemlidir. Bu konuda ülkemizde kamu kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum örgütleri de halkı bilinçlendirme çalışmalarına katılmaktadır.

Ortalama günde bir paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kilograma yakın is ve katran biriktiğini, "Sigaranın sayısız zararlarını bilen kişinin ilk işi şüphesiz bunu bırakma çabasına girmesidir.

Sigarayı bırakmada öncelikli olarak yapılacak işlemleri sıralayacak olursak;

1-Kesin karar veriniz 2- İradenizi sonuna kadar kullanmayı göze alınız 3-Sigarayı birden bırakınız. Zira deneyler birden bırakmanın daha başarılı olduğunu göstermiştir 4-İş ve iş çevresinde sigara içen arkadaş ve çevrelerden kesin olarak uzaklaşınız 5-Size sigarayı hatırlatan her şeyi hayatınızdan uzaklaştırınız. 6-Kendinizde sigara arzusu uyandıran yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz 7-Özellikle kendinizde sigara arzusu şiddetlenince bir bardak su içiniz 8-Planlı, ölçülü ve faal bir hayat çizgisini benimseyiniz. 9-Sizi strese sokacak konulardan ve tartışmalardan uzak durunuz. 10-Boş zamanlarınızda sportif faaliyetlere hiç olmazsa uygun yürüyüşlere iltifat ediniz. Mümkünse birkaç arkadaşla grup halinde bırakınız ve bu savaşta mistik ve manevi duygularınızı da devreye sokunuz.

Bizler sigara tüketen değil insan sağlığına en fazla zarar veren sigaranın düşmanıyız. Sağlıklı, huzurlu, maddi ve manevi sıkıntısı olmayan toplum için 9 Åžubat sigarayı boykot gününe sizde katılın.

SİGARAYI DIÅžLAYIN, HAYATA YENİDEN BAÅžLAYIN...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68