9 Yılda 72 Bin Hektar Ağaçlandırıldı!..

9 Yılda 72 Bin Hektar Ağaçlandırıldı!..

9 Yılda 72 Bin Hektar Ağaçlandırıldı!..

Yüz ölçümünün % 68'lik bölümü ormanlarla kaplı olan Muğla'da, ağaçlandırma çalışmalarına da büyük önem veriliyor.

Bunun bir göstergesi olarak, Muğla ve Aydın illerindeki ormanlık alanları kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanındaki ormanlık alanlarda, son 9 yıllık süre içinde 72 bin 330 hektar saha ağaçlandırılarak, ağaçlandırılan bu sahalara da  28 milyon 673 bin adet fidan dikilmiş.

Bu bilgileri, Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, Muğla'daki yerel ve yaygın basın mensuplarıyla yaptığı yıllık olağan basın toplantısında verdi.

Ağaçlandırma çalışmaları, ormanlık alanlar içinde yer alan boş alanların ağaçlandırılması şeklinde olduğu gibi, orman örtüsü bulunmayan boş alanlara fidan dikilerek veya doğal gençleştirme yoluyla da yapılabiliyor.

 Ayrıca, orman yangınlarına karşı en hassas bölgelerin başında yer alan yörede, hiç arzu etmememize rağmen, her yıl çıkan orman yangınlarının sonunda, boşalan alanlar da yılı içinde ağaçlandırılıyor.

Muğla yöresinde gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları için, ihtiyaç duyulan bu fidanlar da, Gökova, Fethiye, Muğla Merkez ve Aydın ilinde bulunan orman fidanlıklarında başarıyla üretilebiliyor.

Yöredeki fidanlıklarda üretilen fidanlarla, Aydın ve Muğla illerindeki ağaçlandırma çalışmalarının fidan ihtiyacının karşıladığı gibi,  çevre il ve ilçelerdeki belediyelerin ve özel şahısların fidan ihtiyaçları da karşılanabiliyor.

Hatta, geçtiğimiz yıllarda, GAP Ağaçlandırma Projesinin ihtiyacı olan fidanlarla, Kuzey Kıbrıs Ağaçlandırma Projesinin ihtiyacı olan fidanlar ve bazı Türk Devletlerinin ağaçlandırma projeleri için ihtiyaç duyulan kaliteli tüplü fidanlar da,  Muğla Gökova Orman Fidanlığı,ndan gönderilmişti.

Tüm bunların yanında, yurttaşlardaki ağaç ve orman sevgisini geliştirmek amacıyla da, her yıl yurttaşlara ücretsiz fidanlar da dağıtılıyor.

Bunun bir göstergesi olarak, Bölge Müdürü Ali Yıldırım'ın verdiği bilgiler arasında, 2012 yılında yöredeki Orman Fidanlıklarında toplam 4 milyon 650 bin fidan üretimi planlanırken, bu üretimin 250 bininin ücretsiz olarak yurttaşlara dağıtılması planlandığı da bulunmaktaydı.

BOÅž ALANLARA, BADEM VE CEVİZ FİDANLARI DİKİLECEK!..

Yine, Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım'ın basın mensuplarıyla değerlendirme toplantısında anlattığı konular arasında, dikkatimizi çeken en önemli konulardan birisini de, hiç şüphe yok ki, ülke ormanları üzerindeki baskının azaltılması amacıyla, orman içi ve çevresindeki köylerde yaşayan yurttaşlar için planlanmakta olan ve 2012 yılından itibaren uygulamasına geçilecek olan, “ Bademlik ve Cevizlik Oluşturma Projesi” oluşturmuştu.

Bu projeyle, orman alanları içinde yer alan, boş alanlara, Orman Bölge Müdürlüğü'nün koordinasyonunda ceviz ve badem fidanları dikilerek, cevizlikler ve bademlikler oluşturulacak. Bu proje için gerekli olan badem ve ceviz fidanları da, yöredeki orman fidanlıklarında üretilecek.

Oluşturulan bademliklerin ve cevizliklerin parselasyonu yapılarak, orman içindeki bulunan köylerdeki yurttaşlara dağıtılacak.

Bu alanların bakımı ve içinde yetişen ağaçların kullanma hakkı da yurttaşlara verilmiş olacak. Böylece, orman köylüsünün bir yandan devlet ormanları üzerindeki baskısı azaltılarak yurttaşların devlet ormanlarına daha iyi sahip çıkmaları da sağlanırken,  aile bütçelerine katkı da sağlanmış olacak.

Bu projeyle ilgili arazi düzenleme ve ağaçlandırma safhalarındaki tüm giderler devletçe karşılanmış olacak. Cevizlikler ve bademlikler oluşturulduktan sonra ise, bakımı ve kullanma hakkı orman köylüsüne devredilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68