90 Kişilik Ekip Çalışıyor

Eskihisar Köyü sınırları içinde yer alan ve kazı çalışmalarının yıl boyu devam ettiği Stratonikeia Antik Kenti'nde, 2000 yıllık olduğu tahmin edilen ve İlk Roma İmparatoru Agustus'un adını taşıyan tapınağın gün yüzüne çıkarılması için 90 kişilik ekip 40 dereceyi bulan sıcağa rağmen aralıksız çalışıyor.

90 Kişilik Ekip Çalışıyor
 Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, 2000 yıllık olduğu tahmin edilen Agustus Tapınağı'nın gün yüzüne çıkarılması için çalışmaların geçtiğimiz günlerde başlatıldığını 90 kişilik bir ekibin çalışmalarda görev aldığını söyledi.
40dereceyi bulan sıcaklıkta özveriyle çalışan ekip arkadaşlarına teşekkür eden Kazı Başkanı Bilal Söğüt çalışmalar hakkında ve tapınak hakkında bilgi verdi.
Söğüt; "Stratonikeia Antik Kenti dünyada eşi olmayan bir antik kent. Çünkü burası dünyanın en büyük mermer kentlerinden biri olmasının yanı sıra Helenistlik Çağ'dan Osmanlı dönemine kadar gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin izini taşımaktadır.Agustus Tapınağı ise çok önemli bir tarihi doku. Tapınakta kazı çalışmaları tamamlandığında restore ederek rövelede görüldüğü hale getireceğiz. Burada hem kazı çalışmaları yürütülüyor hem de tarihi dokular restore edilerek gelecek kuşaklara aktarılıyor. Aynı alanda daha önceki tarihlere aitte tapınaklar çıkmasını bekliyoruz. Çıkarılan tüm eserler kayıt altına alınıp parça olanlar titiz çalışmalar sonucu birleştiriliyor" dedi.
Stratonikeia Antik Kenti'ndeki çalışmaların çok yönlü olarak devam ettirildiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Söğüt; "Stratonikeia Antik Kenti'nde 12 ay boyunca kazı çalışmaları devam ediyor. Okulların kapanmasının ardından antik kente gelen öğrencilerle birlikte 40 olan çalışan sayısı yaklaşık 90 kişiye ulaştı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2013, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER