95. doğum günün kutlu olsun Cumhuriyet!

Cumhuriyetin ilanının 95’inci yıl dönümü nedeniyle Yatağan ilçesinde törenler düzenlendi.

95. doğum günün kutlu olsun Cumhuriyet!

29 Ekim Cumhuriyeti Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinlikler, 28 Ekim Pazar günü Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk töreniyle başladı. Yatağan Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın çelenklerinin anıta sunulmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 29 Ekim sabahı ilçe otogarından başlayıp şehir stadında sona eren yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra şehir stadındaki törene geçildi. Buradaki tören, Yatağan Kaymamı Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Garnizon Komutan Vekili Tabip Hava Binbaşı Serkan Sorkaç ve Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ın vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Törende konuşan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, bağımsız doğup bağımsız yaşamaya hayatı pahasına ant içmiş Türk milletinin, emperyalizmin en zalim, işgal ve saldırılarını, tek bayrak altında tek bir ülkü ve ilk için birleşerek püskürttüğünü ve bu şahlanışını 29 Ekim 1923’te cumhuriyetle taçlandırdığını söyledi.

Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin insan hakları, demokrasi, hukuk devleti ve temel özgürlükler olduğunu kaydeden Çiçek, “Cumhuriyet döneminde, aklı odağa yerleştiren, araştıran, sorgulayan vatandaşlar yetiştirilerek, her türlü gelişimin önü açılmış, özgür bireyden yola çıkılarak ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller ile geleceğe yön verilmesi amaçlanmıştır” dedi.

Çiçek, cumhuriyetin milli irade kararlığının en somut zaferi olduğunu savunarak, “Devletimiz de milletimiz de asli kimlik ve karakterini bağımsızlıktan, özgür iradeye bağlılıktan alır, almaktadır. Özgür olmayan irade yok hükmündedir. Cumhuriyet kayıtsız şartsız cumhurun, yani milletin egemen olması sebebiyle önemli ve anlamlıdır. Bu yüzden milli iradenin kazanımlarını, artan iman, heyecan ve yorulmak bilmez gayretle bugünden yarınlara taşımak, içeriden ve dışarıdan her türlü saldırıya karşı canımız pahasına korumak kadar önemlidir” diye konuştu.

Millet olarak yarınki dünyaya, medeniyet değerlerimizi insanlığın ortak değerleri ve küresel imkanlarla bütünleştirerek hazırlanmak gerektiğinin altını çizen Çiçek, şöyle konuştu:

“Medeniyet değerlimizle kaynaşmış istiklal yolumuz, tarihsel dayanaklara yaslanan bugünün, yarınlara hamle yapmasıyla ilerlemelidir. Çağın icapları değişse de varlığımıza kimlik kazandıran öz, değişmez değer olarak hep aynı kalacaktır. Milli irademizle özgür, özgür irademizle var olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları bize vatan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz gönül borcu, şükran ve rahmetle anıyor, bu anlamlı günde en derin saygılarımı ve iyi dileklerimi sunuyorum.”

Tören, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunması, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Takımı’nın gösterisi ve Ahi Sinan Folklor Araştırma Derneği’nin halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

Törenlere, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Garnizon Komutan Vekili Garnizon Komutan Vekili Tabip Hava Binbaşı Serkan Sorkaç Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Erhan Birol, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68